zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čerpačky v EU budou fungovat ekologičtěji

28.04.2009
Ovzduší
Čerpačky v EU budou fungovat ekologičtěji
Čerpací stanice v Evropské unii budou muset být během několika let povinně vybaveny zařízením, které bude při doplňování paliva do automobilů nebo motocyklů zachycovat benzínové výpary. Dohodu na toto téma mezi unijními institucemi vyjednalo české předsednictví, které o ni v pátek informovalo v tiskové zprávě. Chystanou normu ještě musejí stvrdit europoslanci a formálně ji schválit ministři členských zemí EU.
"Zachycovací zařízení nejen zlepší ochranu ovzduší i zdraví lidí, ale také umožní úsporu paliva," uvedla zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová. Podle ní by měl nově navrhovaný předpis přinést výhody občanům i firmám.
Při čerpání benzínu je z nádrží aut vytlačován vzduch nasycený výpary. Ty obsahují těkavé organické látky, které škodí zdraví i životnímu prostředí. Zároveň jimi uniká benzin, který lze po kondenzaci opět použít.
Čerpací stojany mají být v budoucnu na základě nového předpisu vybaveny zařízením, které odsaje nejméně 85 procent výparů zpět do cisterny čerpací stanice. Tímto způsobem se zachrání palivo, které by se jinak vypařilo do ovzduší. České předsednictví uvádí, že díky tomuto opatření se provozovatelům stanic časem vrátí náklady vložené do zachycovacího zařízení.
Novou technologii už nyní zavádí několik evropských zemí. V celé EU bude povinná od 1. ledna 2012 na velkých nových nebo rekonstruovaných čerpacích stanicích. Všechny stanice jí musejí mít nejpozději 31. prosince 2018. Výjimku budou mít pouze malé benzinky, které obslouží jen několik aut denně.
V Evropské unii je podle údajů Evropské komise zhruba 110 tisíc čerpacích stanic, které zaměstnávají na 440 tisíc lidí a mají obrat zhruba 250 miliard eur ročně.

Zdroj: http://www.petrol.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí