zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ chystá v Mělníku elektrárnu na plyn

04.05.2009
Energie
ČEZ chystá v Mělníku elektrárnu na plyn
Zdroj za 18,5 miliardy má nahradit dosluhující uhelné bloky - Firma zvažuje v Česku i další projekty

Energetická firma ČEZ upřesnila plány na výstavbu plynových elektráren. Zdroj s výkonem 800 megawattů má v Mělníku nahradit tamní uhelné bloky, které budou odstaveny po roce 2015. Hodnota projektu by se podle informací ČTK mohla pohybovat kolem 700 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Elektrárnu s podobným výkonem a za stejné peníze připravuje ČEZ v Počeradech na severu Čech. Její příprava je podle výkonného šéfa ČEZ Daniela Beneše nejdále. "Může stát už někdy v roce 2012," řekl HN Beneš.

Firma zvažuje i projekty v dalších lokalitách, například v Ústí nad Labem-Úžíně. Nedávno se v tisku objevily spekulace o spolupráci s holdingem KKCG podnikatele Karla Komárka.

Na plyn sází i za hranicemi - na Slovensku a v Maďarsku připravuje dva zdroje s maďarskou firmou MOL.

Elektrárna na soutoku Labe a Vltavy bude i nadále zajišťovat dodávku tepla pro Prahu a Mělník. "Lokalita je velmi vhodná pro výstavbu paroplynového zdroje, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda už loni řekl, že na výstavbu plynových elektráren vyčlení nejméně 50 miliard korun, které původně firma plánovala na modernizaci uhelných zdrojů.

Analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák považuje rozhodnutí ČEZ za logické hlavně kvůli tomu, že od roku 2013 si bude muset firma nakupovat část povolenek na vypouštění škodlivých emisí. Nedostatku plynu se neobává ani Oldřich Petržilka z České plynárenské unie. Spolehlivost zásobování plynem v Česku podle něj prokázala i takzvaná plynová krize, která se dodávek do ČR vůbec nedotkla.

Paroplynové elektrárny se lépe přizpůsobují výkyvům spotřeby než uhelné zdroje. K síti mohou být připojeny za několik minut po spuštění a zhruba za čtvrt hodiny "jede" plynová turbína na plný výkon.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí