zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursíkův nástupce chce ochránit zemi před euroostudou

12.05.2009
Obecné
Bursíkův nástupce chce ochránit zemi před euroostudou

Praha - Nástupci Martina Bursíka v křesle ministra životního prostředí Ladislavu Mikovi trvalo asi týden, než kývnul na nabídku usednout do přechodné Fischerovy vlády.

Nakonec rozhodlo především to, že Česko právě předsedá Evropské unii.

"Ve hře je hodně, včetně nebezpečí, že jako předsednická země selžeme. A mně není jedno, jak nás vidí venku," řekl Aktuálně.cz Miko.

K Evropské unii má přitom Miko blíž než většina českých politiků. Už čtyři roky vede v Bruselu ředitelství ochrany přírodních zdrojů.

"Češi své předsednictví dobře rozjeli. Kolegové v Bruselu mi říkali, že si vedeme lépe, než čekali," poznamenal Miko. Jenže pak přišel pád vlády. "Rázem jsem slyšel, jak jsme si to zkazili, když jsme to měli tak dobře rozjeté. Bylo by mi líto, kdyby se český kapitál skutečně tímto krokem promrhal," dodal nastupující ministr.

Jak se vyhnout euroostudě

Miko uvedl, že z toho jasně vyplývají i hlavní témata, na něž se chce soustředit.

"Priorita je jasná: ochrana před dopady globální změny klimatu a příprava klimatického kongresu v Kodani na konci roku," konstatoval Miko. Dodal, že se na ministerstvu životního prostředí může spolehnout na silný, kvalitní tým.

V červnu, ještě pod českým předsednictvím se konají tři důležité evropské rady, na nichž by se měla klimatická témata projednávat.

Pokud je Praha nezvládne, může české předsednictví skončit euroostudou.

S čím půjde Brusel na jednání s USA

"Nejprve je naplánována diskuse o financování klimatické dohody na radě ministrů financí v Lucemburku. Na ní by mělo navázat jednání všech premiérů na Evropské radě v Bruselu," řekl Aktuálně.cz Miko.

"V závěru června se pak na lucemburském jednání ekologických ministrů bude rozhodovat o rozšíření mandátu pro vyjednávání se Spojenými státy a dalšími zeměmi o opatřeních na ochranu před globálním oteplováním," dodal Miko.

Česko má navíc rozjednaných několik evropských předpisů včetně směrnice o průmyslových emisích. Na červnové radě by měly být rovněž schváleny závěry k adaptacím na změnu klimatu, k biodiverzitě nebo k nakládání s biologickým odpadem.

"U většiny z nich to vypadá, že je Česko zvládne. To by bylo dobré ukončení evropského předsednictví," soudí Miko, který se po předčasných volbách chce vrátit do Bruselu, kde jen na půl roku přerušil svou funkci.

Vládní ekologický hlídač

Odcházející ministr Bursík je přesvědčen o tom, že Ladislav Miko jako vysoký evropský úředník - šéf bruselského ředitelství ochrany přírodních zdrojů - dotáhne české předsednictví do konce čestně a solidně.

"O tom nemám žádných pochyb," konstatoval Martin Bursík. Dodal, že Miko zná dobře i ekologickou situaci v Česku.

Také proto, že před odchodem do Bruselu v roce 2005 byl několik let náměstkem ministra životního prostředí. "Ladislav Miko určitě ve vládě obhájí zájmy ochrany životního prostředí," věří Bursík.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí