zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stejné lesní požáry v Austrálii i na Šumavě? Vědci tvrdí, že je to možné

12.05.2009
Havárie
Les
Stejné lesní požáry v Austrálii i na Šumavě? Vědci tvrdí, že je to možné

Praha - Střední Evropu by měly brzy ohrožovat rozsáhlé lesní požáry, předpovídají to specialisté z americké univerzity v Berkeley. V důsledku sucha a tepla by se tak i v Česku mohly objevit obrázky, které jsou vidět v jižní Evropě nebo v Austrálii. S informací přišel internetový server Aktuálně.cz. Častější požáry prý připouští i klimatický panel OSN. Rostoucí teplota posune zónu lesních požárů více na sever.

"Pás ničivých požárů, které známe z jižní Evropy, by se mohl posunout do Evropy střední. A bude to poměrně brzy. Modelové výstupy jsou takové, že bychom to mohli očekávat už v nejbližších letech," tvrdí klimatolog Radim Tolasz.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kropáček nevidí situaci podobně pesimisticky, možnost nárůstů požárů ale nepopírá: "Z pohledu statistik posledních let nevyplývá nějaký dramatický nárůst požárů, ale rozhodně to závisí na počasí. Pokud je delší sucho, tak se počet zvyšuje."

V Česku hoří lesy každoročně na stovkách míst. K většímu českému lesnímu požáru došlo v roce 2006 v Národním parku České Švýcarsko. Shořelo při něm asi dvacet hektarů lesa, což je pořád zlomek ve srovnání s tisíci hektary, které lehnou popelem každý rok v Austrálii nebo Řecku. "Složení porostu je jiné. V jižní Evropě je vysoký podíl jehličnanů s vysokým obsahem pryskyřice, která velmi dobře hoří," vysvětluje Kropáček.

Hasiči likvidují lesní požár Hasiči likvidují lesní požár

I z toho důvodu by neměly být české požáry až tak ničivé. Nebezpečné ale jsou, i v českých podmínkách se mohou šířit rychlostí několika desítek kilometrů za hodinu. Letos meteorologové varují před lesními požáry nezvykle už od poloviny dubna, důvodem je výrazné sucho. Lesy už hořely na Brněnsku nebo Křivoklátsku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí