zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strana zelených podporuje ambiciózní ekologický zákon

13.05.2009
Obecné
Strana zelených podporuje ambiciózní ekologický zákon

Hnutí DUHA uvítalo, že Strana zelených podpořila zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení – zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin.

Ekologická organizace prosazuje legislativu po vzoru Velké Británie, jež závazně stanoví, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně [1]. Jan Dusík, lídr Strany zelených pro volby do Evropského parlamentu, i předseda strany Martin Bursík dnes anoncovali, že Zelení budou návrh podporovat.

Moderní, zelené technologie srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění, posílí ekonomiku a sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie. Na britském zákoně se shodla vláda i opozice, vlivné ekologické a humanitární organizace, odbory i Konfederace britského průmyslu.

Hnutí DUHA před několika týdny odstartovalo kampaň Velká výzva, která má zákon prosadit. Podle průzkumu legislativu podporuje také 66 % české veřejnosti. Každý se může přidat a napsat svým poslancům z webové stránky www.velkavyzva.cz.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA řekl:

„Je výborné, že stále existují politici, kteří dokážou dohlédnout za horizont jednoho volebního období. Zákon sníží český příspěvek ke změnám klimatu, rozhýbe investice do moderních zelených řešení – zateplování domů, čisté energie, pohodlné veřejné dopravy, místních potravin nebo snadné recyklace. Posílí tak ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie.“

Martin Bursík, předseda Strany zelených uvedl:

Pokud se nechceme dočkat devastujících efektů klimatických změn, je snižování emisí skleníkových plynů naprosto nevyhnutelné - to zohledňuje i klimaticko-energetický balíček přijatý EU. Zároveň jde o skvělou příležitost rozvíjet nové technologie obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor. A s těmi se objevují nová pracovní místa. Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku se tak rovněž ukazuje jako řešení ekonomické krize. Česká republika má vzhledem ke své skutečné rozloze zhruba sedminásobnou ekologickou stopu. Spoléhání na tradiční zdroje energie není nadále udržitelné. Jak zde vidíme, je možný udržitelný rozvoj i s minimální uhlíkovou stopou. Snižování emisí o 2% ročně je nejen socioekonomicky šetrné, ale jeho plnění zároveň pomůže připravit ekonomiku na tvrdou konkurenci v rámci aukcí s emisními povolenkami po roce 2013.“

 

Kontakt:      Martin Bursík, telefon 602 435 804, email martin.bursik@zeleni.cz

Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz

Martin Mikeska, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Více na www.velkavyzva.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí