zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tip na dovolenou: Agroturistika láká více lidí za přírodou

23.05.2009
Zemědělství
Tip na dovolenou: Agroturistika láká více lidí za přírodou
Přirozenou formou cestovního ruchu je odjakživa venkovská turistika. Zpěv ptáků místo řinčení budíku, čerstvá zelenina ze zahrádky, projížďka na koni… Sen o životě na venkově si většina Čechů splnila pořízením vlastní chaty nebo chalupy. V konkurenci chalupářů se snaží prosadit i druhá forma venkovské turistiky: jednorázové pobyty v soukromí, na rančích a farmách, či v penzionech a malých kempech.

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodiných farmách a agroturistika lákají stále více turistů.

„Agroturistika nabízí možnost zapojit se přímo do chodu zemědělské usedlosti nebo farmy. Turisté tak mohou pomáhat s krmením zvířat nebo s prací na zahradě. Taková dovolená je zajímavá především pro rodiny s dětmi, pro které je největším zážitkem kontakt se zvířaty chovanými na farmě,“ říká ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Agroturistika je ve většině případů provozována jako přivýdělek k hlavní pracovní činnosti – zemědělství. Velmi rychle se rozvinula např. v Itálii, Francii nebo Irsku. V Čechách pak hlavně na Šumavě, dále v jižních Čechách a postupně také v dalších turistických oblastech, jako jsou Vysočina, Český ráj nebo Valašsko.

Agroturistika nabízí v česku možnost poznat život na biofarmě, ve vinařských oblastech, nebo na kozích farmách. Často domácí zvířata chovají majitelé venkovských penzionů a nabízejí tak hlavně rodinám s dětmi blízký kontakt s hospodářskými zvířaty.

V nabídkách agroturistiky najdete také selské statky, kde na Vás vykoukne ze stáje kůň nebo koza, útulné chaloupky na samotě u lesa i zahradní kempy, kde Vás do nového dne přivítá zpěv ptáků. Pokoj s kachlovými kamny, postele s proužkovanými peřinami, dřevěná lavice na kamenném zápraží, kde se vyhřívá přítulná tříbarevná kočka, červené muškáty na parapetech dřevěných oken a paní domácí, která svolává děti na čerstvé koláče, ve Vás ten pocit zaručeně probudí...

Vybrat si "AGRO"-dovolenou můžete například na stránkách www.prazdninynavenkove.cz , nebo www.nafarmu.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí