zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Startuje „EU-liga OZE“ a Biomas-liga ČR

21.05.2009
Energie
Startuje  „EU-liga OZE“ a Biomas-liga ČR

S jarem vypukla v Evropě sezóna „výkopů“ nových lig! Šest zemí včetně ČR rozjíždí Evropskou ligu obnovitelné energie První hvizd zazněl 23. dubna večer v Bruselu. Pro novou českou ligu ve využití energie biomasy zazní zhruba za měsíc…

Nová „EU-liga OZE“ (v orig. : Renevable energy sources champions league – viz www.res-league.eu a zde i podstránka v češtině pod tlačítkem Czech league) je soutěží ve využití energie Slunce i biomasy. K již pětileté české solární lize tak přibude i biomas-liga, jak jí zkráceně říká sdružení Liga ekogických alternativ (LEA) jako národní organizátor obou klání.  Novou „biomasovou“ ligu chce představit na konci května, v čase pražského veletrhu EcoWorld, byť první přihlášené obce už ligu hrají…

Po úspěchu Solární ligy ČR (viz: www.solarniliga.cz), kterou už hraje na 600 sídel, získají tak naše obce a města možnost zápolit o body za nejvyšší podíl instalovaného výkonu na obyvatele také u kotlů využívajících energii dřeva, štěpky, pelet, slámy apod. Podle odhadů je takových sídel u nás přes 40! Vedle soubojů na domácím hřišti je čeká i klání s francouzskými, německými, polskými, maďarskými a bulharskými konkurenty o titul evropského šampióna. Ligu už odstartovali Poláci i Bulhaři, léta ji hraje Francie a Německo. Časem má liga vzniknout i v dalších zemích.

Bude zajímavé sledovat souboj již přihlášených domácích es typu středočeských Měňan a Kněžic či moravského Hostětína, Habří  nebo Bystřice n. Pernštejnem a jejich poměřování s instalacemi v EU. Z prvních odhadů se zdá, že naši „hráči“ zaútočí i na stupně vítězů. Ale „EU-liga OZE“ není jen o výkonech. Chce vést obce k udržitelné energetické politice. Příklady dobré praxe a nejlepší zkušenosti zástupcům obcí představí  na  studijních cestách,  konferencích či v bulletinu a dokumentárním filmu.

K soutěži obec mohou přihlásit  radnice, ale i firmy, neziskové organizace či občané, když v přihlášce na webu vyplní výkon zdroje a připojí popis řešení či  odkaz na článek o projektu. Podmínkou účasti je obecní povaha instalace, soukromé kotle bez vytápění aspoň části obce nejsou zahrnuty. Mimo hru je (prý zatím) také bioplyn.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí