zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody mapovali na Vsetínsku puštíky, teď začínají s ledňáčky

24.05.2009
Příroda
Ochránci přírody mapovali na Vsetínsku puštíky, teď začínají s ledňáčky
Valašskomeziříčtí ochránci přírody sčítali na Vsetínsku puštíky a nyní začali se sčítáním ledňáčků. S výsledky jsou zatím spokojeni. Každý druhý sovník obsazený.

Takový výsledek přinesla právě skončená kontrola hnízdních budek pro puštíky obecné. "Z dvaceti sovníků, které jsme vloni vyvěsili na stromy v různých částech okresu, jich tento nejrozšířenější druh sov obsadil jedenáct. To je slušný počet," konstatoval ornitolog Miroslav Dvorský. V obsazených budkách se obvykle choulila dvě až tři mláďata, která ekologové hned okroužkovali. "Mláďat je letos poněkud méně. Patrně je to důsledek tužší zimy a skromnějšího výskytu hlodavců, kteří jsou významnou součást jejich potravy," vysvětlil Dvorský.

Zájem ekologů se kromě hnízdních budek a jejich osazenstva soustředí také na vývržky potravy. "Z nich se dá zjistit nejen spektrum potravy, ale také přítomnost vzácnějších druhů hlodavců, netopýrů a ptáků v okolí hnízdní budky," objasnil ornitolog.

Sotva skončilo sčítání puštíků, obrátili ochránci přírody pozornost k ledňáčkům. Příštích několik týdnů budou procházet podél vodních toků a mapovat výskyt těchto kriticky ohrožených ptáků. "Loni jsme na území okresu napočítali 17 párů. Tento týden jsem jen na říčce Juhyni mezi obcemi Komárno a Choryně viděl tři obsazené hnízdní nory," prozradil Dvorský. Mapování výskytu ledňáčků je podle něj důležité i z jiného důvodu. "Na březích vodních toků se často provádějí terénní úpravy. Tím, že přesně označíme, kde se chránění práci vyskytují, snížíme riziko zničení hnízdních nor a předejdeme zbytečnému úhynu ledňáčků," dodal ornitolog.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí