zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miko tvrdí, že stát dá za likvidaci ekologických škod méně než 115 miliard korun

25.05.2009
Sanace, staré zátěže
Geologie
Miko tvrdí, že stát dá za likvidaci ekologických škod méně než 115 miliard korun

Ministr životního prostředí Ladislav Miko tvrdí, že stát dá za likvidaci ekologických škod méně než deklarovaných 115 miliard korun. Jde o sumu, kterou je stát ochotný garantovat, řekl Miko ve středu v rozhovoru pro Český rozhlas.

"Z informací, které mám doposud k dispozici, tak bych viděl, že těch 40 až 50 miliard je to, co vychází z popisu těch akcí. A protože vím, že se mohou objevit i další věci, které třeba nejsou dostatečně zmapovány, a tak dále, tak tam může být další navýšení, které může být v řádu několika málo desítek miliard," uvedl Miko. Neočekává, že by se nabídky firem blížily horní hranici, dodal.

Premiér Jan Fischer v pondělí uvedl, že o kontroverzní zakázce na likvidaci ekologických škod bude rozhodovat až vláda, která bude sestavena po podzimních volbách do sněmovny. Nechá si připravit podrobnou analýzu, tendr by měl pokračovat.

Vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra však v neděli zdůraznil, že je důležité, aby ekologický tendr byl projednán co nejdříve. Úřednická vláda je pak podle něj ideální na řešení tohoto problému. "Supertendr je v době krize výhodný, pokud kabinet odsouhlasí vítěze, tendr zaplatí Česká republika, až když firmy ekologickou zátěž odstraní. To je nejdříve za dva roky. Nepostihne to tedy deficit veřejných financí a bude to mít velký přínos pro přijetí eura," podotkl Uvíra.

Michal Burian, burian@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí