zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krbaři chtějí také ekodotace

25.05.2009
Ovzduší
Energie
Dotace
Krbaři chtějí také ekodotace
Ministerstvo životního prostředí couvá z přísných podmínek dotací na zateplování. Ale ne pro krby.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Na pětadvacetimiliardový balík peněz určených pro zateplování dosáhne zřejmě více lidí. Poté, co se za měsíc přihlásili do programu Zelená úsporám jen čtyři lidé, přichází ministerstvo životního prostředí s ústupky.

"Zvažujeme, že dotace dostanou i lidé, kteří před lety svůj dům částečně zateplili a nyní se rozhodnou dokončit zbytek. Nemění se ale limit pro úniky tepla, který jsme stanovili," řekl Petr Holub z ministerské sekce ochrany klimatu.

Na peníze tak dosáhnou lidé, kteří například vyměnili stará okna za plastová již před několika lety a nyní chtějí zateplit i fasádu a střechu.

Peníze budou zřejmě plynout i lidem, kteří bydlí v památkově chráněných domech a nemohou vyměnit okna za plastová. Ministerstvo jim přispěje na nová dřevěná.

Úřad ale necouvl výrobcům krbů. Právě jejich výrobky jen těsně neplní 82procentní účinnost, kterou ministerstvo stanovilo v podmínkách, a lidé tudíž na krby nedostanou dotace. "Ta čísla jsou počítána ve zkušebně. V praxi je to jiné. Kotel je ve studeném sklepě, tím se jeho účinnost snižuje. Naopak krb vyhřívá přímo domácnost, navíc má akumulační schopnost," popsal výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Měchura.

Krbařské firmy poslaly na ministerstvo dopisy, některé vyhrožovaly žalobou. "Naše firma se cítí programem Zelená úsporám poškozena a znevýhodněna vůči ostatním," napsal ministrovi například Josef Hlávka ze společnosti Profikrby Holub.

A na žaloby zřejmě opravdu dojde. "Pokud ministerstvo podmínky neupraví, rozjedeme to ve velkém," pohrozil Petr Měchura.

Kritici mají i další argumenty. Splnit přísné podmínky ministerstva znamená do zateplení domu investovat až půl milionu korun ze svého, návratnost je přitom několik desítek let. Problémy budou mít dál i lidé na vesnici v bytových domech, které mají každý své vytápění. Pokud by chtěli na dotaci ze Státního fondu životního prostředí dosáhnout, musí mít jeden kotel pro celý dům a kromě části peněz na jeho pořízení musí ze svého platit nové rozvody po celém domě.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí