Severočeská vodárenská společnost byla ve dnech 13. – 14. května 2009 společně se Statutárním městem Ústí nad Labem spolupořadatelem odborné vodohospodářské akce – mezinárodní konference a panelové diskuze Vodohospodářské projekty a fondy EU. Jejím cílem bylo umožnit výměnu zkušeností z ČR i ze zahraničí na poli realizace projektů vodního hospodářství financovaných z fondů EU a napomoci přenosu „nejlepších praktik“.
Ochrana vod je jedním z pilířů ochrany životního prostředí ČR. Všechny nové členské státy EU se při vstupu do EU zavázaly naplnit směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 91/271/ES, týkající se čištění komunálních odpadních vod. V rámci přístupových jednání bylo pro ČR vyjednáno pro implementaci této směrnice přechodné období jen do konce roku 2010 – na rozdíl od řady sousedních států, které vstupovaly do EU v témže období a jejich přechodné období trvá až do roku 2015.
Program diskuze naplánovaný na čtvrtek 14. května v sále hotelu Vladimir byl rozčleněn do tří bloků. Moderovali je ti, kdo mají k oboru vodárenství blízko:
- Jan Kubata, primátor Statutárního města Ústí nad Labem a místopředseda Severočeské vodárenské společnosti,
- Petr Skokan, předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti,
- Petr Gandalovič, poslanec, dříve ministr zemědělství, do jehož gesce vodní hospodářství spadá.
Hosty a prezentujícími účastníky panelové diskuze byli např. Pavel Bém, primátor Hlavního města Prahy, František Barák, předseda představenstva oborového sdružení SOVAK a ředitel VaK Hradec Králové, Jan Kříž, ředitel odboru fondů EU na Ministerstvu životního prostředí. Do jednotlivých bloků diskuze se aktivně zapojili zástupci nejvýznamnějších vodárenských společností ČR a další hosté, kteří v oboru působí. Ze zahraničních hostů přijal pozvání např. Wolfgang Pfeiffer, ředitel odboru vodního hospodářství na Regierungspräsiedium Chemnitz. Očekávána byla rovněž účast těch zahraničních hostů, kteří mohli objasnit stanovisko Evropské komise k problematice, akce se však nezúčastnili.
„V rámci Operačního programu Životní prostředí jsou v současnosti alokovány finanční prostředky pro projekty na modernizaci, výstavbu a rekonstrukci vodohospodářské infrastruktury v letech 2007 – 2013. Jejich čerpání je však vázáno na splnění řady podmínek – tzv. podmínek přijatelnosti – které činí pro řadu vodárenských společností dotace EU velmi obtížně dostupnými ne-li nedostupnými,“ vysvětluje Petr Skokan, předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti.
Jan Kubata, místopředseda Severočeské vodárenské společnosti a jeden z iniciátorů konference, dodává: „Výstupem konference je Memorandum, obsahující několik základních tezí, jak by bylo možné tyto dotační prostředky odblokovat a v rámci rovných možností pro všechny je včas využít na kofinancování připravených projektů. Sledujeme tím cíl, při naplnění požadavků nové přísné legislativy nadále udržet cenu vody na sociálně únosné úrovni. Memorandum jsme zaslali formou dopisu předsedovi Vlády ČR.“
Memorandum vodohospodářské konference
14. květen 2009, Ústí nad Labem
pro předsedu Vlády ČR
V návaznosti na komplexní posouzení aktuální situace při čerpání dotačních titulů EU ve vodohospodářské oblasti se zástupci měst, obcí, vlastníků, provozovatelů i odborníků z oblasti vodohospodářské oblasti se účastníci konference shodli na následujících požadavcích:
Kontakt:
Ing. Dagmar Haltmarová
Tisková mluvčí
Severočeská vodárenská společnost a. s.
Mobil: 603 542136
E-mail: dagmar.haltmarova@svs.cz