zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nevládní organizace spojily síly. Chtějí čistší a účinnější elektrárnu v Prunéřově

27.05.2009
Energie
Nevládní organizace spojily síly. Chtějí čistší a účinnější elektrárnu v Prunéřově

Chomutov, úterý 26. května 2009 -- Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem a místními lidmi dnes v Chomutově zahájili společnou kampaň za snížení emisí a zvýšení účinnosti elektrárny Prunéřov (1). ČEZ v současnosti připravuje komplexní obnovu této elektrárny, které je největším zdrojem znečištění ovzduší v České republice (2). Nevládní organizace požadují, aby ČEZ buď zvýšil tzv. čistou účinnost elektrárny na zákonem požadovaných 42 %, nebo jí v brzké době úplně odstavil. Občané Chomutova a okolních měst mohou od dnešního dne podepsat petici "Nechceme šrot v Prunéřově!"

Technologie, kterou by chtěl ČEZ v Prunéřově další čtvrtstoletí používat, by zvýšila účinnost elektrárny ze současných 32 % (3) na pouhých 38 %. Nejlepší dostupná technologie (BAT) využívající tzv. nadkritické parametry páry má přitom účinnost 42 až 44 %. ČEZ ji však v Prunéřově instalovat odmítá. Použití nejlepší dostupné technologie přitom investorovi ukládá evropská i česká legislativa (4).

Právník Jiří Nezhyba z programu GARDE Ekologického právního servisu upozorňuje na podivné okolnosti obnovy elektrárny již druhým rokem: "ČEZ se snaží obejít platný zákon o tzv. integrované prevenci. Tvrdí, že jde o pouhou rekonstrukci, ačkoliv jde zjevně o novou elektrárnou s jinou technologií a vyšším instalovaným výkonem. Z původní elektrárny zůstanou pouze holé zdi. Tímhle trikem se snaží vyhnout povinnosti zajistit čistou účinnost 42 % - ta se totiž podle zákona vztahuje pouze na nová zařízení."

ČEZ je nejbohatší česká firma, v loňském roce vydělal 47,4 miliard Kč, tedy téměř! pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje. Přesto umístění nejlepší dostupné technologie v Prunéřově odmítá z ekonomických důvodů. Investice do kvalitnějšího zařízení by se prý za třicet let, na které zbývá zdejší uhlí, nevrátila. ČEZ nicméně nedokáže vysvětlit, jak je možné, že probíhající stavba nové elektrárny v Ledvicích s účinností 42 % a životností právě 30 let se mu vyplatí (5).

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes uvedl: "ČEZ se snaží do karosérie Škody 120 namontovat motor z Favorita a jezdit s ní dalších 25 let. Má přitom odvahu vydávat to za ekologický počin. Pokud nemá na skutečně moderní a čistou technologii, měl by na obnovu Prunéřova zapomenout a nejpozději v roce 2015 ho úplně odstavit."

Právě kvůli obnově Prunéřova vzniklo minulý týden nové občanské sdružení "Chomutov - pod pokličkou ČEZ". Jeho první aktivitou je výše zmíněná petice (viz přílohu), kterou mohou ode dneška podepisovat občané chomutovskéh! o i mosteckého okresu.

Mluvčí sdružení Markéta Plechatá je ! přístupe m elektrárenské společnosti rozhořčena: "ČEZ vydělává miliardy, zatímco následky neseme my. Dvacet let od převratu stále trpí Chomutovsko nejvyššími emisemi oxidů síry a nejkratší délkou života v republice. Máme proto právo, aby byly elektrárny v našem kraji vybaveny těmi nejlepšími a nejčistšími technologiemi, které jsou v Evropě k dispozici. I kdyby nebyly plány ČEZu ušetřit na úkor našeho zdraví v rozporu se zákonem, jde to projev bezohlednosti a arogance, která snad panu řediteli Romanovi neprojde ."

Kontakty:
* Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 073, E-mail: jiri.nezhyba@eps.cz
* Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace! ČR
Tel: +420 723 623 238, E-mail: jan.rovensky@greennpeace.org
* Markéta Plechatá, mluvčí přípravného výboru sdružení. "Chomutov -- pod pokličkou ČEZ"
Tel: +420 606 400 036, E-mail: cvppc@seznam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí