zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybí roboti budou v moři mapovat znečištění

27.05.2009
Příroda
Rybí roboti budou v moři mapovat znečištění

Lodě a ponorky se pohybují pomocí lodního šroubu. Konstruktéři ale přišli
i s jinou alternativou.

Student kybernetiky Jindong Liu z katedry počítačů na britské University of Essex zavrhl lodní šroub a usiluje o robotickou rybu. První výsledky Liuova týmu už mohli před časem obdivovat návštěvníci londýnského akvária. Ne jedna, ale hned tři robotické ryby najednou se tu pohybovaly s jistotou svých živých protějšků.

"Je to dokonale okoukané od přírody," uvedl pro BBC profesor Huosheng Hu z University of Essex, pod jehož dohledem studenti pracují. "Návštěvníky akvária to dokonale zmátlo, mnozí z nich nevěřili, že to jsou stroje."

Rychlostí se roboti vyrovnají tuňákovi, studenti ale vyřešili i počítačové vidění, orientaci v trojrozměrném prostoru a prvky umělé inteligence.

Zatím poslední ryba z Essexu je dlouhá přibližně metr, má místo očí dvě citlivé kamery, okolí ohmatává ultrazvukovým sonarem a je prošpikovaná počítačovou technikou. Podobní roboti by jednou mohli v moři plout s hejny ryb a zkoumat život oceánů.

"Chceme, aby se naše ryby naučily zapamatovat polohu nabíjecí stanice a podle potřeby ji vyhledávat," vysvětluje profesor Hu. "Je to stejné, jako když si skutečná ryba hledá potravu."

Vývojová společnost BMT Group nyní v Essexu objednala větší model, který má u pobřeží Španělska pátrat po zdrojích průmyslového znečištění. Data o své poloze a o naměřených koncentracích látek bude předávat prostřednictvím bezdrátového připojení na internet.

"Snažím se představit si, co by se stalo, kdyby pak našeho robota chytil do své sítě nějaký rybář," říká Jindong Liu. "Ještě zajímavější by bylo, kdyby ho napadl nějaký mořský dravec. Byla by to ohromná historka!"


AUTOR: Jan A. Novák
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí