zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Najděte si své Biovíno!!!

30.05.2009
Zemědělství
Najděte si své Biovíno!!!
Energie slunce, zdravá půda, život ve vinici a dotek starostlivých rukou, to vše najdete a máte nyní jedinečnou možnost ochutnat v Biovíně!

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pořádá již pošesté spotřebitelské hodnocení Biovín, letos mimořádně v Brně, v restauraci U Pandura na Kapucínském náměstí.

Záštitu nad tímto ročníkem převzal Jihomoravský kraj s podporou magistrátu města Brna, výjimečný je i faktem, že v den konání akce se v Brně sejdou ministři zemědělství a rybolovu EU, v rámci neformálního zasedání.

Milovníci dobrého vína tak mohou ochutnat a posoudit přednosti kvalitních českých i zahraničních Biovín z ekologicky obhospodařovaných vinic.

 

Spotřebitelská ochutnávka Biovín probíhá v příjemném prostředí sklepní restaurace, v centru Brna - kousek od Zelného trhu, na základě anonymního spotřebitelského hodnocení českých a zahraničních Biovín. Cílem přehlídky je především seznámit širokou veřejnost, spotřebitele, obchodníky a zástupce vinoték s výběrem lahodných Biovín, dostupných na českém trhu.  Biovína návštěvníky jistě zaujmou svým nezaměnitelným charakterem, snoubí se v nich lahodná chuť a vůně, šetrný přístup k přírodě, životnímu prostředí a láskyplná péče vinařů.

Účastníci zde mají možnost jednotlivá biovína ochutnat, porovnat a zhodnotit. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni a odměněni na Evropské letní konferenci ekologického zemědělství - Bioakademii v Lednici na Moravě, ve dnech 24. - 26. 6. 2009, která má již tradiční velkou návštěvnost českých a zahraničních odborníků a širokou medializaci v České republice i zahraničí.

 

O biovíně

 

Biovíno je připraveno z vinných hroznů vypěstovaných, zpracovaných a expedovaných podle zásad ekologického zemědělství. Při pěstování vinné révy se nepoužívají herbicidy, akaricidy ani jiné syntetické přípravky, jsou nahrazeny dravými roztoči, slunéčky či dalším dravým hmyzem, který pomáhá udržet zdravou rovnováhu ve vinici. Na případná plísňová onemocnění se používají v omezeném množství měďnaté a sirnaté přípravky. Ekologický pěstitel vína se soustředí především na maximální kvalitu a cukernatost hroznů a využívá přirozené úrodnosti půdy. Pro dosažení těchto vlastností vína je také důležitý výběr odrůdy s požadovanou odolností a ochotou tvořit cukry. Biovíno s cukernatostí více než 19°NM (měří se hustota hroznového moštu) se řadí do vín přívlastkových, které se dále stupňovitě označuje jako tzv. kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí. Samotné zpracování hroznů na biovíno se obejde bez šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čeřících či stabilizačních látek. Proces výroby probíhá přirozeným způsobem, který je sice zdlouhavější a pracnější, zato však bez chemických reziduí. Biovíno je stále živé, proto je náročnější na kvalitní skladování. Biovíno je náležitě certifikováno a poznáte jej podle ochranné známky BIO a kódu příslušné kontrolní organizace (CZ-ABCERT, CZ-BIOKONT nebo CZ-KEZ), stejně jako další biopotraviny. Pěstitel a výrobce se řídí platnou legislativou a je kontrolován inspekční a certifikační organizací pro ekologické zemědělství pověřenou Ministerstvem zemědělství České republiky.

 

KDE KOUPIT BIOVÍNO V ČESKÉ REPUBLICE

Biovíno lze zakoupit přímo u ekologicky hospodařících vinařů, ve vybraných vinotékách a prodejnách biopotravin. V České republice se produkcí biovína zabývají:

·       František Mádl z Velkých Bílovic - biovíno pod značkou Naturvin, přímý prodej nebo prostřednictvím PRO-BIO, obchodní spol. s r.o., tel.: 602 780 364, malyvinar@slunce.cz

·       Josef Abrle z Pavlova - ekofarma Pollau - biovíno odrůd Pálava, Muškát moravský, Cabernet Moravia, André, Ryzlink rýnský, prodej přímo z farmy nebo prostřednictvím vybraných vinoték a prodejen, tel.: 519 515 394, josef.abrle@tiscali.cz, www.bio-produkty.cz

·       Miloš Michlovský, Vinselekt v Rakvicích - biovíno odrůd Laurot a Malverina, prodej přímo z vinařského podniku nebo ve vybraných vinotékách a prodejnách, možnost degustace, tel.: 519 350 525,  michlovsky@michlovsky.com , www.michlovsky.com

·       Vlastimil Peřina, Vinný sklep Eben v Lednici na Moravě - výroba biovín odrůd Malverina, Laurot, Hibernal, vinný sklep a prodej vína, tel.: 519 340 250, perinova@mpo.cz

 

Tito vinaři jsou členy PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

 

Vína ze zahraničí je možné zakoupit zejména u firmy:

·          Porta Solis s.r.o.

Tel: +420 547 217 678
E-mail: obchod@portasolis.cz
Web: www.portasolis.cz

 

 

Další informace o akci Biovíno na:www.pro-bio.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí