zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace pneumatik

01.06.2009
Recyklace
Recyklace pneumatik

Na poplatek za ekologickou likvidaci starých pneumatik si již řidiči zvykli. Ale způsob, dalšího zpracování je mnohým nejasný. Proto jsme se byli přesvědčit s kamerou na jediném místě v kraji, kde se recyklace provádí. Provozovna se nachází u obce Vřesová. Recyklováním, kterému se v celé republice věnuje jen pár firem, se získá materiál pro další využití především ve stavebnictví a průmyslu.

"Pneumatika má dva životy - jeden je život kola na autě, pak je to materiál pro recyklaci. Kde z odpadu my uděláme velice výhodný materiál, kde formou nadrcení na recyklačním provozu se vytvoří granulát, odpadní železo a textil, uvedl Ing. Karel Šafner, jednatel společnosti, která se recyklací pneumatik zabývá.
Kontrola kusů pneumatik
Složení pneumatiky

Veškeré produkty vyrobené z ojetých pneumatik i ostatního pryžového odpadu se dají využít nebo prodat. Třístupňovým drcením se vyrobí granulát až do velikosti 10 mm. Nejpoužívanější je granulát do 3 mm. Z něj se připravují aditiva do lepenek nebo do asfaltových povrchů.
Zlisovaný tvar granulátu
Velikosti granulátu

"Pneumatiky z osobních i nákladních aut, z traktorů, ale i z ostatní pryže se dá vyrobit takovýto granulát," vyjmenoval Šafner.

Tvary a druhy, použitého granulátu

Použití na dlažbu

Z granulátu se vyrábí párové desky, antivibrační rohože, protihlukové stěny, obrubníky a mnoho dalších výrobků. Lze z nich také vyrobit povrchy pro sportování. Jejich výhodou je, že nekloužou ani nenamrzají a jsou tedy bezpečné. Všechny výrobky musí mít certifikát o zdravotní nezávadnosti a schválení Státní zkušebnou.
Zateplení
Místo likvidace pneumativ, Vřesová
Zdroj: http://www.zapad.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí