zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanotechnologie a příroda

06.06.2009
Příroda
Nanotechnologie a příroda

Juvenoidy a ekologická likvidace termitů. Centrum pro inovaci nanomateriálů, nanotechnologií a ochrana životního prostředí. 

V posledních letech se badatelé z Ústavu experimentální botaniky zabývají syntézou nových látek, které by v budoucnu mohly pomoci k ekologicky šetrné likvidaci termitů a jiných druhů hmyzu. K jejich přípravě se využívá také přírodních látek, které jsou získávány velmi šetrnou extrakcí pomocí oxidu uhličitého z rostlin. Jiné druhy z těchto nových syntetických látek by mohly časem sloužit jako "dopravci" léků do buněk. Cenu Josefa Hlávky pro mladé vědce letos získala doktorka Hana Svobodová z ÚEB právě za diplomovou práci, v níž připravila nové sloučeniny vhodné k omezování populací škodlivého hmyzu. Které sloučeniny jsou účinné v boji proti škodlivému hmyzu a zároveň šetrné k životnímu prostředí? O tom jsme si povídali s doktorkou Hanou Svobodovou.

Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR v Praze úspěšně buduje Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií. Cílem projektu je, stručně řečeno, usnadnit cestu převádění výsledků základního výzkumu do aplikací. Tato cesta je složitá a potřebuje podporu jak v nových prostorech, tak v nových technologiích, které převádějí laboratorní výsledky nebo množství materiálu, který se vyrobí v laboratoři do větších objemů tak, aby byli vhodné pro testování ve větších poloprovozních podmínkách. Víte, jak nanomateriály mohou pomoci čistit životní prostředí?

A v dnešní Natuře samozřejmě nebudou chybět ani pravidelné aktuality z přírody a vědeckých laboratoří. Přiblížíme si nové metody, kterými se dají lépe usvědčit zloději fosilií a budeme také uvažovat nad důsledky lidské činnosti na ekosystémy - zaměříme se na oceány a ostnokožce, kteří v nich žijí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí