zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesem se nese řev čtyřkolek: ničí přírodu a plaší zvěř

09.06.2009
Příroda
Les
Lesem se nese řev čtyřkolek: ničí přírodu a plaší zvěř

Vyškovsko - Lidé si stěžují na problémy s bezohlednými motoristy ve volné přírodě. Jediným řešením tohoto problému je zavolat policii.

Řev čtyřkolek a terénních motorek, hromady odpadků, koňáci, cyklisti, houbaři. Ve volné přírodě začíná být pořádně rušno. Myslivci, lesníci i zemědělci jsou z toho nešťastní.

„Je to prostě katastrofa. Jezdci na čtyřkolkách a terénních motorkách si v honitbě dělají závody. Jezdí po zasetých polích, plaší zvěř. A není na ně metr,“ povzdechl si například člen habrovanského mysliveckého sdružení a starosta obce Radoslav Dvořáček.

Nepříjemné zážitky s nezvanými hosty na svých polích má třeba také soukromý zemědělec Jiří Bartl mladší z Královopolských Vážan. „Je jim fuk, že někdo na poli něco dělá. Nepoznají, že je zaseté, jezdí po polích a likvidují tak úrodu. Vůbec nejezdí po cestách, najednou se vyřítí z lesa, člověk ani neví, odkud se vzali,“ postěžoval si Bartl.

Kromě škody na úrodě a rušivého vlivu na přírodu mu také vadí, že hlavně motokrosaři často poničí i takzvané biopásy. To jsou plochy půdy ponechané ladem, na něž zemědělci pobírají evropské dotace. Biopásy totiž pomáhají šíření živočišných i rostlinných druhů a nabízí díky široké skladbě rostlin lepší potravní nabídku divoce žijícím býložravcům.

Čtyřkolkáři či motorkáři nemají přitom mimo cesty co dělat. Jediným řešením, jak se proti jejich nájezdům bránit, je telefonát na státní či městskou policii. „Je dobré si všimnout poznávací značky vozidla. Pokud je z nějakého důvodu nečitelná, zapamatovat si barvu stroje, oblečení jezdce. Velice důležité je sdělit, kterým směrem jel,“ informovala vyškovská policejní mluvčí Marie Novotná.

Doplnila, že jihomoravské krajské policejní ředitelství na neukázněné čtyřkolkáře podniká zátahy. „Podrobnosti samozřejmě sdělit nemohu, aby se na kontrolní akce nemohli připravit,“ sdělila Novotná.

Problémy ale nejsou jen s vyznavači adrenalinových sportů. „Co se dnes děje, to je prostě něco strašného. Nedávno jsem vynadal chlapovi v Audi, který přijel do lesa vyhodit pytel odpadků včetně petflašek. Vysmál se mi do očí a řekl, že to tedy vysype někde dál,“ svěřil se třeba myslivec Marek Slanina, který má s kolegy honitbu ve Ždánickém lese poblíž Klobouček.

Také lesníci mají s lidmi, kteří se nedovedou v přírodě chovat, bohaté zkušenosti. „Velice často jezdí autem do lesa, i když je na cestě zákaz vjezdu. Když je lesník upozorní, ještě na ně bývají drzí,“ řekl před časem ředitel bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Vyškovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí