zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR asi nestihne dostavět odpadní čistírny podle směrnice EU

11.06.2009
Voda
ČR asi nestihne dostavět odpadní čistírny podle směrnice EU

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že Česko zřejmě nestihne termín pro dobudování čistíren odpadních vod a kanalizací podle požadavků Evropské unie. NKÚ o tom informoval ČTK v tiskové zprávě. Podle evropské směrnice musejí aglomerace s více než 2000 obyvateli do konce roku 2010 mít odpovídající čištění odpadních vod a kanalizaci, jinak státu hrozí sankce od EU.

Kontrola NKÚ prokázala, že podmínky směrnice Rady EU nesplňuje 314 aglomerací, z nichž 50 včetně Prahy nezpracovalo ani kompletní přípravnou dokumentaci projektů.

"S ohledem na dobu trvání přípravné a realizační fáze projektu je zřejmé, že v roce 2010 nebudou nezbytná opatření v těchto aglomerací dokončena. Prodloužení přechodného období pro implementaci směrnice je nereálné, neboť délka přechodného období je součástí smlouvy o přistoupení ČR k EU," uvedl prezident NKÚ František Dohnal.

Předpokládané náklady na výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací činí pro období let 2007 až 2010 přes 49 miliard korun. Tyto stavby budou financovány zejména z fondů EU, tedy ve výši přes 33 miliard korun, což je 67,5 procenta z celkové částky. ČR však musí zajistit spolufinancování ve výši téměř 16 miliard korun, přičemž investoři by z této sumy měli vynaložit z vlastních zdrojů přes deset miliard korun, uvedl NKÚ.

Podle NKÚ ale Evropská komise dosud nevydala jednoznačné stanovisko definující pojem "vyřešená aglomerace". Ministerstvo zemědělství (MZe) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) tedy stanovila vlastní kritéria. Nesouhlasné stanovisko Evropské komise s těmito kritérii by však podle úřadu ještě mohlo ovlivnit předpokládanou výši nákladů na dostavby čističek a kanalizací i termínu jejich dokončení.

Strategie financování zpracovaná v roce 2007 předpokládá, že z operačního programu Životní prostředí bude na vodohospodářské projekty čerpána finanční částka ve výši necelých 24 miliard korun. Podle analýzy provedené MŽP bude však na tyto projekty poskytnuto z prostředků EU o zhruba 8,5 miliardy korun méně.

Důvodem krácení prostředků jsou smlouvy uzavřené mezi vlastníkem a provozovatelem infrastruktury, které podle vyjádření EK nesplňují podmínky takzvané nejlepší mezinárodní praxe. Ty dosud nesplňují některé smlouvy u projektů financovaných z Fondu soudržnosti v období let 2004 až 2006. V případě, že nedojde k jejich úpravě, nebude příjemci podpory proplacena závěrečná platba ve výši 20 procent z poskytnuté podpory EU. "Důsledkem nedořešených podmínek je tak zvýšení vlastních nákladů konečných příjemců dotace na spolufinancování projektů," uvádí dnešní zpráva NKÚ.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí