zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kosičkách má dojít k rozšíření velkodrůbežárny

14.06.2009
Zemědělství
V Kosičkách má dojít k rozšíření velkodrůbežárny

Děti Země kritizují klecový systému chovu

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách chce zvětšit svůj velkochov nosnic o 35.680 zvířat výstavbou nové haly. Nyní bylo zahájeno důležité řízení o změně integrovaného povolení. Tento záměr ale kritizují Děti Země, neboť se jim nelíbí, že nebyly posouzeny i jiné varianty a přednost dostala jen „továrna na vejce“ s nepřijatelným klecovým chovem drůbeže.

Klecový chov je ze všech možných druhů ustájení pro zvířata ten nejhorší, neboť v něm nemohou uskutečňovat své přirozené chování,“ vysvětluje Martin Hyťha z Dětí Země. „Podle nás měla být posouzena i pro zvířata příznivější varianta, například chov na podestýlce nebo voliérový chov.“

Nové velkochovy nosnic, tj. slepic určených k produkci vajec, již musejí být vybaveny tzv. „obohacenými klecemi“. To znamená, že slepice nežijí v úplně holé kleci, ale mají k dispozici určité vybavení, např. popeliště nebo hnízdo. Odborné studie (1) však dokazují, že tato provizorní zařízení nemohou ve stísněném prostředí klece dostatečně uspokojit přirozené životní potřeby slepic.

Schvalování stavby budeme sledovat i v průběhu řízení o vydání integrovaného povolení a požadovat jak dodržování zákonů, tak přijatelné životní podmínky pro zvířata,“ dodává ještě Martin Hyťha z Dětí Země, které se výstavbou a provozem velkochovů hospodářských zvířat v ČR dlouhodobě zabývají.

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách naposledy porušil zákon, když nenahlásil do Integrovaného registru znečištění údaje o množství amoniaku vyprodukovaného ve velkochovu. Děti Země na tuto skutečnost upozornily Českou inspekci životního prostředí, která s firmou v lednu letošního roku zahájila řízení o pokutě.

(1)     Např. Laid Bare …the case against enriched cages, Compassion in World Farming Trust, v češtině k dispozici zde (český překlad organizace Společnost pro zvířata).

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 606 104 784

Petr Hošek, ředitel Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách: 603 180 310

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí