zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S vypouštěním sov do volné přírody je na Vysočině konec

27.06.2009
Příroda
S vypouštěním sov do volné přírody je na Vysočině konec

Vysočina - Ochránci přírody na Vysočině už nebudou vypouštět ohrožené sovy pálené z umělého odchovu do volné přírody. Úřady jim totiž nařídily, že musejí ptáky sledovat prostřednictvím satelitních systémů. Na to však nemají peníze. Na Vysočině žije podle odhadů odborníků jen kolem desítky hnízdních párů, což je pro další zachování populace žalostně málo. Sova pálená tak patří k nejohroženějším druhům zvířat.

V zajetí se daří sovy odchovávat, teď už se ale nesmějí vypouštět do volné přírody. Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce uvedl, že důvodem jsou chybějící prostředky ke koupi satelitů, které by sovy sledovaly. K vypouštění uměle odchovaných sov je potřeba výjimka ze zákona o ochraně přírody.

Občanskému sdružení Pavla Koubka Chráněná krajinná oblast Blaník výjimku sice udělila, jenže právě pod podmínkou satelitního sledování ptáků. Martin Klaudys z Chráněné krajinné oblasti Blaník vysvětluje, že populace volně žijících sov musí být z hlediska ochrany přírody zachovaná v dobrém stavu.

Pavel Koubek, jehož sdružení jako jediné na Vysočině sovy do přírody vypouštělo, přiznává, že výsledky takového počínání jsou velmi špatně prokazatelné. Proto teď veškeré síly věnuje do projektu umělých hnízdních stanovišť.

Pavel Koubek říká, že budoucnost sovy pálené na Vysočině závisí právě na obsazenosti umělých hnízdních stanovišť, kterých je teď po kraji rozmístěno kolem dvou stovek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí