zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automatické šetření energie

29.06.2009
Energie
Automatické šetření energie
Všechny britské domácnosti by měly být do roku 2020 vybaveny "chytrými" elektroměry a plynoměry, které umožní distributorům na dálku odečítat spotřebu energie.

Vláda si od nových přístrojů slibuje, že pomohou snížit spotřebu energie a povedou k úsporám i omezení emisí skleníkových plynů. Distributoři budou moci na dálku sledovat spotřebu v domácnostech, a nabízet tak větší škálu tarifů. Spotřebitelé, kteří budou moci průběžně a detailně sledovat odběr elektřiny i plynu, budou prý moci snáze šetřit energií. Kromě toho další úspory přinese i to, že odpadnou návštěvy kontrolorů odečítajících elektroměry. Stejně tak se zjednoduší placení účtů, protože se přestanou vyúčtovávat zálohy a bude se platit jen skutečná spotřeba.

Výměna 26 mil. a elektroměrů a 22 mil. plynoměrů přijde zhruba na 7 mld. liber. "Nynější elektroměry a plynoměry byly navrženy pro jinou dobu - před klimatickou změnou," řekl ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Miliband. "Chytré přístroje budou znamenat konec nepřesných účtů." Vláda věří, že zavedení nových elektroměrů povede ke 2% snížení spotřeby energie. Odhaduje, že domácnosti by tak na nových přístrojích vydělaly i při započtení nákladů na jejich instalaci asi 20 liber za rok.

Malá britská energetická společnost First Utility již zavedla "chytré" měřící přístroje v 10 tis. domácnostech. Podle jejího vedení má nyní nižší provozní náklady a může nabízet lepší ceny. Přístroje mají displej, který ukazuje přesně aktuální spotřebu energie i plynu a umožňuje porovnávat denní, týdenní i měsíční spotřebu.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí