zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve valašskobystřické škole používají unikátní lis na PET

26.06.2009
Odpady
Ve valašskobystřické škole používají unikátní lis na PET

VALAŠSKÁ BYSTŘICE – V Základní škole ve Valašské Bystřici jako první v České republice začali  používat lis na PET lahve. Vyrobila ho firma KLZ, která sídlí v této malebné obci na Valašsku a rozhodla se zkušebně otestovat  moderní recyklační technologii ve školském zařízení. 

Zatímco v České republice je lis na PET lahve popelkou (používají ho ještě v rožnovské firmě Myonic, na ruzyňském letišti v Praze, na třídící lince sběrných dvorů v Kopřivnici a v Rybníku u České Třebové), v západní Evropě se tento výrobek, který má valašskobystřická firma KLZ  patentován, skvěle ujal. Například jen ve Švýcarsku je jich nainstalováno přes dvě stě. České recyklační lisy mají zelenou zejména u velkých obchodních center MIGROS a Aldi. „Díky našim výrobkům obchodní firmy ušetří náklady na skladovací prostory, pracovní síly a také přepravu,“ zdůrazňuje  jednatel firmy KLZ Petr Kaluža. „Dnes už je samozřejmostí, že když společnost Aldi Schweiz  připravuje otevření nové filiálky, automaticky do projektu již  zakomponuje i lisy na PET lahve,“ dodává Petr Kaluža. V současné době KLZ Valašská Bystřice testuje své výrobky rovněž  v Anglii a Latinské Americe, kde by měly být mimo jiné použity i jako mobilní zařízení pro sběr PET lahví na rekreačních plážích u Karibského moře.

Lis na PET lahve v Základní škole ve Valašské Bystřici. Slisované petky padají přímo do velkého sběrného 760litrového igelitového pytle, který je umístěn na europaletě v drátěném koši. Jakmile pojme 40 až 50 kg petek,  pomoci  paletového vozíku je převezen k další recyklaci.

Bližší informace médiím rádi poskytnou:

Radek Halačka, místostarosta Obecního úřadu ve Valašské Bystřici, tel.571 759 714

Jaromír Konečný, ředitel Základní školy ve Valašské Bystřici, tel.571 646 415

Petr Kaluža, jednatel firmy KLZ Valašská Bystřice, tel.602 753 552

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí