zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: Biodiverzita ani její ohrožení nemají hranice

28.06.2009
Příroda
MŽP: Biodiverzita ani její ohrožení nemají hranice
Od 28. do 30. června se v německém Görlitzu uskuteční mezinárodní konference Biodiverzita bez hranic o spolupráci v oblasti ochrany přírody v někdejším „Černém trojúhelníku“ na trojmezí Česka, Německa a Polska, které se zúčastní také ministr životního prostředí České republiky Ladislav Miko.

„Německo, které je s myšlenkou uspořádání konference přišlo, chce ukázat zásadní pozitivní posun, k němuž v tomto regionu – někdejším tzv. Černém trojúhelníku - ve spolupráci s polskou a českou stanou došlo v ochraně biologické rozmanitosti došlo,“ říká ministr Ladislav Miko.

Region na trojmezí Česka, Polska a Německa měl dlouho z hlediska ochrany životního prostředí i přírody špatnou pověst. Zdejší příroda byla vzhledem k velkému množství emisí silně poškozena, hlavně v lesních porostech hraničních pohoří - Krkonoš, Jizerských, Krušných a Lužických hor. Konference se bude zabývat současným stavem biodiverzity v tomto regionu a přeshraniční spoluprací v oblasti ochrany přírody i postojem Evropské unie k této problematice.

Konference bude mít čtyři hlavní tématické oblasti. V rámci první Krajina a udržitelný rozvoj se bude diskutovat o přeshraniční spolupráci a strategii na udržitelném využití krajiny. Druhá sekce Přeshraniční druhová ochrana, moderovaná Petrem Rothem, ředitelem odboru mezinárodní ochrany biodiverzity českého MŽP, se bude zabývat ochranou a podporou druhů v přeshraničních biotopech. Evropskou soustavu Natura 2000 a programy Evropské unie pro zachování biodiverzity v Evropě bude řešit sekce třetí. V rámci čtvté sekce Biodiverzita a globální změny budou účastníci diskutovat o globálních změnách ekologických podmínek a jejich vlivu na biodiverzitu. Na programu konference je také exkurze do okolí Lužické Nisy.

Konferenci pořádá Saské státní ministerstvo životního prostředí a zemědělství ve spolupráci s MŽP ČR, MŽP Polska a Evropskou komisí. Německo bude zastoupeno i na federální úrovni ředitelem odboru ochrany přírody Ministerstva životního prostředí a jaderné bezpečnosti Jochenem Flasbarthem. Zúčastní se jí zástupci místních sdružení, státní správy, ale také zástupci vědeckých institucí ze všech tří zemí.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí