zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpořit zákon o snižování emisí lze i pomocí SMS

02.07.2009
Ovzduší
Podpořit zákon o snižování emisí lze i pomocí SMS

Poprvé je v Česku možné posílat emaily poslankyním a poslancům prostřednictvím SMS. Hnutí DUHA s podporou partnerské nevládní organizace EPS [1] spouští tuto možnost v rámci iniciativy Velká výzva na podporu požadavku přijetí zákona o snižování emisí skleníkových plynů. Kdykoli, jednoduše, jen pomocí mobilu. Stačí poslat zprávu ve tvaru PMS VYZVA JMENO PRIJMENI na číslo 9030908.

Posílání PMS, jak se těmto zprávám říká, je dalším krokem ekologické organizace, jak přiblížit iniciativu Velká výzva lidem. Na motivaci poslanců k prosazení zákona, který podporuje 66 % české veřejnosti [2], stačí jen několik kliků na klávesnici mobilu. Poslanci obdrží elektronický dopis s jasně formulovaným textem [3]. Lidé už nemusí čekat, až se dostanou k počítači a posílat osobní e-mail z webu. Cena za odeslání je 8 Kč včetně DPH [4].

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Na znění českého zákona, který je inspirován obdobnou legislativou schválenou loni ve Velké Británii, se podílí odborníci z Hnutí DUHA a právní experti EPS.

Na britském zákoně – kterým se návrh Hnutí DUHA inspiruje – se shodla vláda i opoziční strany, vlivné ekologické a humanitární organizace, odbory i Konfederace britského průmyslu. Myšlenku zákona u nás už nyní podporuje Václav Havel, a další osobnosti veřejného života, například hudebník Jan Budař, herečka Simona Stašová, spisovatel Ivan Klíma, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček nebo docent Pavel Nováček, šéf katedry rozvojových studií na Palackého univerzitě, dále ekologičtí experti ODS i ČSSD, vedení Strany zelených a na čtyři desítky nevládních organizací.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„PMS je jednoduchý a efektivní nástroj, jak mohou lidé podpořit zákon, který závazně stanoví, jak Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů – krok po kroku, rok po roku. Posílí tak ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a hlavně srazí náš příspěvek ke globálnímu znečištění. Myšlenka zákona má dle průzkumu veřejného mínění podporu 66 % veřejnosti a my chceme dát lidem příležitost, aby se mohli obrátit přímo na své politiky se žádostí o prosazení zákona.“

Jan Šrytr, právník EPS, dodal:

„Ekologický právní servis systém PMS úspěšně využil např. při projednávání Politiky územního rozvoje, ke které se vyjádřilo více než 9 000 občanů. Pokud se občané masivně vyjádří touto cestou i ke kampani Velká výzva, lze si jen obtížně představit, že je čeští zákonodárci budou jednoduše ignorovat.“

Kontakt:      Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz

                    Jan Šrytr, email jan.srytr@eps.cz

                    Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí