zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce možná přijdou o právo zakázat jízdu vodním skútrům

02.07.2009
Voda
Obce možná přijdou o právo zakázat jízdu vodním skútrům

Praha -- Obce by mohly do budoucna přijít o právo veta při schvalování plavebních drah pro vodní skútry. Podle chystané novely by nově mohly vyjádřit své připomínky ve správním řízení. Na této změně se dohodli zástupci majitelů skútrů s ministerstvem s ministerstvem dopravy a Svazem měst a obcí. ČTK to dnes potvrdil náměstek ministra Pavel Škvára i Miroslav Dražil z České sportovní asociace vodních skútrů.

"Obce by přišly o právo veta, ale ze schvalovacího procesu nebudou vyloučeny úplně," řekl k chystané novele zákona o vodní plavbě náměstek ministra Pavel Škvára. Obce by se tak mohly podle něj zúčastnit správního řízení, ve kterém by řekly své připomínky. Plavební dráhy pro skútry by v budoucnu podle novely zajistila Státní plavební správa. "Představuji si, že by těch drah bylo v ČR tak deset až dvanáct," dodal Škvára. Na provoz drah by už také podle něj už nemuseli majitelé skútrů dohlížet.

Od začátku letošního roku je třeba ke zřízení zóny pro provoz vodních skútrů souhlas dotčené obce a to se nelíbilo majitelům skútrů. Ti kvůli změně demonstrovali v polovině května před ministerstvem dopravy. Ministerstvo mělo už tehdy novelu připravenou, ale musel se k ní vyjádřit také Svaz měst a obcí. "Schůzka proběhla minulé úterý a nakonec jsme se domluvili," řekl ČTK Dražil. Skútrařům vadilo, že letos v podstatě nemají kde jezdit a navíc by měli dohlížet na bezpečnost.

V letošním roce jsou pro vodní skútry k dispozici pouze dvě dráhy na Labi, jedna ve Štětí a druhá v Lysé nad Labem. Na provoz vodních skútrů si často stěžují rekreanti i obyvatelé obcí u vody. Lidem nejvíc vadí hluk z motorů, vlny od plavidel způsobující erozi břehů i neukázněnost těch, kteří na skútrech a lodích nerespektují rychlostní limity a ohrožují plavce.

Marcela Mikesková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí