zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklovaný papír na pražských ÚMČ téměř nepotkáte

17.07.2009
Odpady
Recyklovaný papír na pražských ÚMČ téměř nepotkáte

Starý papír je jednou z nejčastěji třízených druhotných surovin. Nedá se sice recyklovat neomezeně jako např. sklo, přesto se recyklovaný papír stal běžnou součástí našich životů. Jinak to mají úřednící městských částí.

Z průzkumu, který provádělo Ekocentrum Koniklec v rámci projektu „Kam kráčíš odpade?“, který podpořil SFŽP, vyplývá, že na úřadech poloviny z 15 městských částí, které se k tématu vyjádřily, se recyklovaný papír nepoužívá vůbec. Druhá polovina ho používá jen na některých odborech (např. ÚMČ Praha 7 a 12) a jen některé komodity (např. obálky na ÚMČ Praha 5 a 14). Bohužel právě papír pro tisk, jehož spotřeba na úřadech dominuje, je používán pouze ojedině.

Stále přetrvává názor, že recyklovaný papír poškozuje kancelářskou techniku. Přitom někteří velcí dodavatelé prodávají recyklovaný papír vhodný přímo do jejich strojů a s ostatními lze konzultovat, jaký recyklovaný papír je vhodný právě pro jejich tiskárny a kopírovací stroje. Úspory papíru můžeme očekávat od zavedení datových schránek, např. na MČ Praha 13 již tento systém úspěšně funguje.

V ekologizaci provozu úřadů lze však pozorovat výrazný pozitivní trend. Např. dle průzkumu sdružení Arnika v roce 2003 byl zaveden systém tříděného odpadu pouze na třetině úřadů městských částí, z průzkumu Ekocentra Koniklec z dubna a května letošního roku vyplývá, že odpad třídí všech 15 městských částí, které se průzkumu zůčastnily.

Doufejme, že podobný posun během nejbližší doby nastane právě i v oblasti využívání recyklovaného papíru.

Lucie Vančurová,

ČSOP Koniklec

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí