zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína a USA budou mít společné centrum pro ekologické energie

17.07.2009
Energie
Čína a USA budou mít společné centrum pro ekologické energie

Spojené státy a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, vybudují společné výzkumné centrum pro ekologické energie. Dohodli se na tom ministři několika odvětví obou zemí, napsala dnes agentura AP.
Americký ministr obchodu Gary Locke vyzval Peking, aby zeleným technologiím nestavěl do cesty obchodní bariéry. Výzkumné centrum je tak kompromisem mezi oběma vládami, které se nemohou shodnout, zda by se měl Peking přidat k bohatším státům, které se snaží redukovat emise skleníkových plynů a zastavit změny klimatu.

Centrum bude mít zpočátku k dispozici 15 milionů dolarů s ústředími v obou státech. Zaměří se na uhlí, ekologické stavby a auta, uvedl americký ministr energetiky Steven Chu. Podle Washingtonu by odvětví mohlo vytvořit tisíce pracovních příležitostí.

Za čínskou stranu se pekingských jednání zúčastnil čínský ministr vědy a techniky Wan Kang. Američtí ministři Chu a Locke dnes do Pekingu přijeli, aby propagovali rozvoj ekologických technologií pro energetiku v soukromém sektoru. Chu i Locke jsou potomci čínských imigrantů do USA.

Americký prezident Barack Obama považuje rozvoj ekologické energetiky za příležitost k růstu a tvorbě míst v krizí stižené americké ekonomice. Jeho balík hospodářských stimulů zahrnuje i miliardy dolarů na výzkum alternativních zdrojů energie.

Čína propaguje solární výrobu elektřiny a vodní a větrné elektrárny, aby nemusela dovážet tolik ropy a plynu. Peking se ale nechce zavázat ke snížení průmyslových emisí s tím, že jde o zodpovědnost bohatých států, napsala AP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí