zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpráva ze semináře: Šetrné zemědělské hospodaření a ochrana přírody

17.07.2009
Příroda
Zemědělství
Zpráva ze semináře: Šetrné zemědělské hospodaření a ochrana přírody

Místo konání: Farma Hucul, Janova Hora 92, Vítkovice v Krkonoších,

Liberecký kraj

Termín konání: 6. června 2009

Seminář na Farmě Hucul byl určen pro všechny, kteří působí v oboru ekologického zemědělství a pro ostatní se zájmem o ochranu přírody a krajiny.

Seminář zahájil Ing. Petr Trávníček[odkaz na prezentaci], registrovaný poradce v ekologickém zemědělství. Představil možnosti využívání dotačních titulů pro ekologické zemědělce v rámci Agroenvironmentálních opatření. Jedná se o finanční podporu po dobu pětiletého závazku vedoucí ke zvýšení úrodnosti půdy, ochranu vod, rostlin a  živočichů. Seznámil účastníky jak s obecnými podmínkami, tak sankcemi za jejich nedodržení a stručně shrnul také základní podmínky pro ošetřování jednotlivých kultur.

 

S dalším příspěvkem vystoupila Mgr. Stanislava Čížková (Bioinstitut o.p.s. Olomouc)[odkaz na prezentaci], která podrobněji popsala jak šetrně hospodařit a chránit přírodu v rámci AEO. Příkladem byl přehled opatření, která jsou využívána přímo na Farmě Hucul. Jedním z nich je šetrné hospodaření s ohledem na ochranu chřástala polního, které je prováděno na některých loukách na farmě. Z důvodu ochrany tohoto celosvětově ohroženého druhu zůstávají louky neposečené až do konce srpna, kdy chřástal odlétá. Přesným popisem způsobu sečí pro ochranu všech živých organismů, nejen chřástala,  byla přednáška ukončena.

 

Dále seminář pokračoval vycházkou po okolí s Ing. Petrem Jiřiště (Krkonošský národní park), který účastníky seznámil s vývojem krajinné struktury. Zajímavé bylo porovnání historie se současností spojené s ukázkou příkladů typů vegetace.  

 

Seminář byl spojen s tradičním křtem huculským hříbat, který probíhá na Farmě Hucul již pravidelně každý rok a těší se velkému zájmu veřejnosti.

 

Pro všechny účastníky semináře byli přichystány odborné publikace vztahující se k danému tématu, zájemcům byly dodatečně poskytnuty prezentace ze semináře.

Účastníci semináře měli také možnost ochutnat občerstvení v biokvalitě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí