zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody stěhovali velká mraveniště ze zahrady rekreační chalupy

25.07.2009
Příroda
Ochránci přírody stěhovali velká mraveniště ze zahrady rekreační chalupy
Transport dvou velkých hnízd lesních mravenců uskutečnili v neděli liberečtí ochránci přírody ze zahrady rekreační chalupy u Lučan na Jablonecku. Krajský koordinátor akce Formica při Českém svazu ochránců přírody Jan Daňo řekl agentuře Mediafax, že mravence naložili do plastových sudů.

„Na jedno hnízdo vysoké do jednoho metru potřebujeme obvykle čtyři až pět sudů. Autem je převezeme na jinou blízkou lokalitu vhodnou pro obnovu hnízda lesních mravenců Formica polyctena,“ řekl agentuře Mediafax krajský koordinátor akce Formica Jan Daňo.

Dodal, že v místě stěhování žijí lesní mravenci ještě v dalších třiceti velkých hnízdech na pokraji lesa, ale vzdálenějších od zástavby.

„Hnízdo lesních mravenců v blízkosti domů znamená obvykle velký problém, protože mravenci z jednoho hnízda loví na ploše i přes jeden hektar. V největších dvoumetrových mraveništích žije několik milionů jedinců,“ poukázal koordinátor Jan Daňo.

Podotkl, že ochranářské práce i zkoumání života mravenců jsou vhodné jen pro osoby, které nemají obavy z občasného mravenčího kousnutí. Stěhování celých hnízd je podle Daňa náročná práce trvající několik hodin. Ceny za stěhování se pohybují zpravidla v rozmezí od 3500 korun do 10 tisíc korun za jedno hnízdo.

Autor: Pavel Smrž

http://www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí