zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obří ekologickou zakázku vláda už nestihne schválit, termín se posunul

24.07.2009
Sanace, staré zátěže
Obří ekologickou zakázku vláda už nestihne schválit, termín se posunul

Přechodná vláda Jana Fischera už s největší pravděpodobností nestihne dotáhnout do konce největší státní zakázku v historii - tendr na odstranění starých ekologických škod za možná až 115 miliard korun. Tendr přitom vzbudil i vlnu kritiky, poukazující na možnost korupce v řádu možná miliard korun.

Ministerstvo financí totiž včera posunulo termín pro přijetí cenových nabídek o dva měsíce, ze 13. srpna na 13. října. To znamená až na dobu po mimořádných volbách, které proběhnou 9. a 10. října.

"Poté bude mít ministr financí 90 dní na rozhodnutí o vítězi, jehož musí schválit i vláda. Dá se očekávat, že o tendru bude rozhodnuto nejdříve na přelomu roku," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. V té době by už měl pracovat nový kabinet.

Důvodem pro posunutí termínu byly podle Jakoba žádosti účastníků tendru. Ti nyní studují dokumentaci k jednotlivým případům škod v dolech, chemičkách a dalších firmách, a do půli srpna by se prý stohy materiálů nestačily probrat.

"Jsme spokojeni. Žádali jsme o prodloužení termínu aspoň o tři týdny. Teď budeme moci přesněji stanovit náklady, které si vyčištění jednotlivých míst vyžádá," potvrdil Pavel Borůvka, obchodní ředitel společnosti Marius Pedersen, jeden ze tří účastníků tendru.

Spolu s touto dánskou společností postoupily do druhého kola česká Geosan Group (spolupracuje s firmou A.S.A.) a firma Environmental Services (financovaná skupinou J&T a spojená s firmou SITA).

Teoreticky by se do hry mohly ještě dostat i tři společnosti, vyřazené ministerstvem financí v prvním kole. Jde o konsorcium v čele s PPF Advisory, dále konsorcium Deme Environmentals a Dredging International, a také sdružení PD Gruppe - Stavoprogres. Ministerstvo už sice jejich odvolání zamítlo, ale o stížnosti firem na vyřazení ještě stále rozhoduje antimonopolní úřad. "U nás zatím rozhodnutí nepadlo," potvrdil HN místopředseda úřadu Robert Neruda.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí