zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie chce uvalit sankční daň na energie zatěžující životní prostředí

27.07.2009
Energie
Francie chce uvalit sankční daň na energie zatěžující životní prostředí

Paříž - Ve Francii by mohla být od příštího roku zavedena daň za používání energií, které zatěžují životní prostředí. Týkat by se to mělo především ropy, plynu a uhlí. Podle některých zdrojů by se sankční daň mohla týkat i elektřiny, která ve Francii pochází většinou z jaderných zdrojů. Opatření by podle výpočtů odborníků mohlo přinést do státní kasy 8,3 miliardy eur (zhruba 213,1 miliardy korun), které by se ovšem použily na dotace do ekologicky "čistých" projektů. Průměrná domácnost by musela platit dodatečných asi 300 eur (7700 korun) ročně.

Plán takzvané uhlíkové daně vypracovala komise jmenovaná francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Její předseda, bývalý socialistický premiér Michel Rocard, řekl, že účelem daně je sankcionovat chování přispívající k globálnímu oteplování, za což mohou převážně fosilní paliva.

V otázce zdanění fosilních paliv panovala ve skupině expertů víceméně shoda, rozpory nastaly u záměru zdanit elektřinu, jejíž výrobu ve Francii valnou měrou zajišťují jaderné elektrárny. Přestože vládní kruhy a mnoho odborníků všeobecně zastává názor, že jde o ekologicky čistý zdroj energie, toto stanovisko nesdílejí všichni, přičemž nejhlasitěji proti jádru protestují ekologičtí aktivisté.

Rocard dal najevo, že by chtěl zdanit tunu emisí kysličníku uhličitého 32 eury ročně. V roce 2030 by měla sazba vzrůst na 100 eur ročně. V praxi by to například pro motoristy znamenalo zvýšení ceny litru bezolovnatého benzinu o 7,7 centu a nafty o 8,5 centu. Cílem v tomto případě je přimět veřejnost, aby přestala používat auta s klasickým pohonem a přešla co nejdříve na vozidla s elektromotory.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí