zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní kámen - krása, která přetrvá věky!

01.08.2009
Geologie
Přírodní kámen - krása, která přetrvá věky!

Žulovsko je krajinou, kde příroda zrodila netušenou krásu z kamene v Rychlebských horách.

Četné lomy ukrývají několik druhů žuly, mramorů jak černého, tak bílého, vápence, ze kterého se dělal i pudr a kde jsou i nádherné jeskyně. Toto pohoří má asi 51 km. Nyní v novém muzeu, zvěčnělé na fotografiích a originálních obrazech jak historických, tak současných, ho mohou poznat místní občané i návštěvníci.

Takovou růzností kamenů se nemůže pochlubit žádná krajina v Evropě. Pohoří v rozmezí až 150 km2 se rozprostírá od Hanušovicka až po Bílou Vodu. Kámen se zde těžil ve více než 90 lomech a v četném sortimentu. Do této oblasti pak patří i léčebné lázně Jeseník a Lipová. Historie někdy slavná, jindy neobyčejně těžká, což dokazuje i historická frývaldovská stávka, kde bylo četnictvem zastřeleno šest kameníků. Kámen z těchto lomů se rozvážel nejen po republice, ale i k sousedům do Polska, Německa a snad po celé Evropě. Historické kamenické výrobky se ztrácely z této oblasti a také se vyvážely po okolních státech.

V současné době - za finančního přispění Olomouckého kraje, města Jeseník a několika sponzorů - bylo možné muzeum otevřít. Návštěvníci si tak mohou dělat představu nejen o tvorbě světa a krajiny z hlediska historie, ale i o současné krajině.

O Jesenicku jsou popsány stovky knih, brožur a článků. O Rychlebech skoro nic. A je to škoda. Vždyť na Jesenicko jezdí za turistikou, lyžováním a lázeňskou léčbou snad miliony zájemců. Navštivte muzeum, které leží na krásné trase zájezdů - jeskyně Na Pomezí - Muzeum kamenické a obrazová galerie v Žulové a javornický zámek. Budete opravdu spokojeni.

Pomozte nám zachránit kamenické exponáty, obrazy a fotografie z minulé i současné doby i pro budoucí generace.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí