zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jih Evropy sužují rozsáhlé lesní požáry a vedra

26.07.2009
Ovzduší
Příroda
Les
Jih Evropy sužují rozsáhlé lesní požáry a vedra

Řím/Paříž/Atény/Sofie - Jih Evropy nadále sužují rozsáhlé lesní požáry. Na některých ostrovech ve Středozemním moři plameny spálily už desítky kilometrů čtverečních porostů. Kvůli silnému větru a velkému horku je podle hasičů naděje na rychlé uhašení ohně malá. Některé jihoevropské země zasáhla vlna veder; teplota tam překročila čtyřicítku.

Na francouzském středomořském ostrově Korsika požár zničil už 5000 hektarů a šíří se dál. Metrové plameny proměnily postižená místa v měsíční krajinu. Padly jim za oběť staleté stromy. S ohněm bojovalo na 600 hasičů. Ze vzduchu ho hasilo 13 letadel. Kvůli silnému větru a velkému horku jsou ale prý naděje na rychlé uhašení malé.

Plameny v posledních dnech na ostrově zničily kolem 15 domů a 60 aut. Nejméně šest osob utrpělo při zdolávání ohně zranění.

Největší požár, který zachvátil plochu kolem 30 kilometrů čtverečních, mohl podle francouzské stanice RTL vzniknout kvůli porouchanému vedení vysokého napětí. Policie ale nevylučuje ani to, že oheň mohl někdo záměrně založit.

Rozsáhlý požár sužuje dnes i sever italské Sardinie. Úřady nasadily do boje proti živlu letadla, která se snažila zkrotit plameny ze vzduchu. Také zde je ale zatím uhašení ohně prý v nedohlednu. Plameny totiž roznáší silný jižní vítr.

Z vyšetřování podle agentury APA vyplývá, že lesní požáry na Sardinii někdo založil úmyslně. Ve čtvrtek při nich zahynuli dva ovčáci, když se pokoušeli zachránit svá stáda. Italská vláda se už nechala slyšet, že odpovědné instituce budou proti žhářům postupovat velmi tvrdě. Právě oni mají každoročně na svědomí tisíce vypálených hektarů země.

Lesní požáry řádily také na Sicílii. V Palermu je hasily desítky hasičů. I tady se používala ke zvládnutí ohně letadla.

Vedra sužují i další země. Nejteplejší den od začátku letošního léta se dnes očekává v Bulharsku. V hlavním městě Sofii vystoupila rtuť teploměru kolem poledne ke třicítce. Na jihu země a u Dunaje se předpokládají teploty až 43 stupňů Celsia. Meteorologové předpovídají, že v neděli by měla vlna extrémních veder skončit a mělo by se ochladit. V mnoha regionech ve vnitrozemí v Řecku ukazoval teploměr už dopoledne 43 stupňů ve stínu. Na pobřeží se teploty pohybovaly mezi 38 až 40 stupni.

Hasičům na Krétě se podařilo dostat s pomocí letadel pod kontrolu jeden z požárů. Kvůli ohni se musel evakuovat dětský stanový tábor. Požárníci dál zůstávají v pohotovosti. V příštích dnech se totiž očekává silný vítr, takže riziko požárů roste. V posledních 48 hodinách jich v Řecku vypuklo sedm desítek.

Na mnoha místech Rakouska pokračovalo dnes odklízení následků silných bouřek a vichřice, která se zemí přehnala ve čtvrtek večer. Hasiči pomáhali při odstraňování škod či při zajišťování stržených střech. Fóliemi se muselo přikrýt několik stovek budov. S následky se vyrovnává i Česko. Po čtvrteční vichřici tu jezdí stále některé vlaky se zpožděním. V ČR i na Slovensku zůstává řada domácností bez proudu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí