zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kuře z ekochovu či velkodrůbežárny? Odzbrojující chuťový rozdíl

03.08.2009
Biopotraviny
Kuře z ekochovu či velkodrůbežárny? Odzbrojující chuťový rozdíl

Jen málo českých spotřebitelů mělo možnost poznat skutečnou chuť kuřecího masa. V průmyslovém zemědělství, odkud pochází téměř veškerá produkce drůbežího masa, kuřata žijí přibližně 42 dní. Jenže jak zjistilo Hnutí DUHA, aby kuřata prošla fází dospívání, kdy podle vědců maso získává typické chuťové vlastnosti, je potřeba život mnohem delší a kvalitnější [2]. Toho se jim ve velkodrůbežárnách nedostane.

Skupina vyškolených degustátorů potvrdila, že větší šťavnatost a intenzivnější chuť mají biokuřata z ekologického zemědělství. Vyplývá to ze studie, pro jejíž účely vědci chovali 250 kuřat ekologicky a 250 konvenčně. Obě skupiny zvířat dostávaly stejné krmivo. Při laboratorní analýze masa vyšlo najevo, že biokuřata měla výrazně méně tuku a naopak větší množství masa na prsou i stehnech [3]. Ke stejným závěrům došly i další studie s menšími testovanými hejny [4] [5].

Kromě větší délky života je pro brojlery důležitá i pohybová aktivita, tedy dostatečný výběh a vhodné krmivo. Podle evropských pravidel ekologického zemědělství smějí být kuřata porážena nejdříve po 81 dnech života a nesmí jich být více než 4 800 v jedné drůbežárně [6]. Naopak v průmyslových velkodrůbežárnách bývá natěsnáno běžně přes 40 tisíc brojlerů.

Vinou slabé státní podpory z ekologického zemědělství nyní pochází méně než 0,02 % české drůbeže. Současné dotace nemotivují zemědělce k přechodu na ekozemědělství dostatečně. I když se situace na trhu začíná pomalu zlepšovat, nemá drtivá většina spotřebitelů možnost biokuřecí nakupovat a ochutnat. Požádat ministra zemědělství o lepší podporu může kdokoli odesláním e-mailu z webových stánek www.ceskebiopotraviny.cz.

Vratislav Vozník, tiskový mluvčí Hnutí DUHA říká:

"Produkty z ekologického zemědělství jsou oproti konvenčním chuťově daleko bohatší. Biokuřata nejsou na českém trhu téměř k dostání, ale poptávka po biokuřecím na trhu existuje. Současné nastavení dotací nemotivuje farmáře k přechodu na ekozemědělství dostatečně, ale situaci může zlepšit ministr zemědělství zavedením lepší státní podpory."

Kontakt:

Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí