zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V drůbežárně v Moravanech se sníží počty zvířat

05.08.2009
Zemědělství
V drůbežárně v Moravanech se sníží počty zvířat

Investor zohlednil doporučení Dětí Země

Firma MORAS, a.s., přepracovala svůj záměr umístit do velkochovu brojlerů v Moravanech více zvířat a uvedla jej tak do souladu se zákonem. V drůbežárně se tedy má nacházet o 12 tisíc brojlerů méně, než bylo původně plánováno. Děti Země tento krok považují za úspěch.

 „Záměr byl přepracován tak, aby se počet zvířat na plochu vešel do zákonných limitů, což lze bezesporu považovat za úspěch,“ konstatuje Martin Hyťha z Dětí Země. „Ani toto řešení však není optimální, neboť zvýšení počtu zvířat znamená zhoršení jejich životních podmínek, i když v mezích zákona.“

Plán zvýšit počet chovaných brojlerů ze 69 tisíc zvířat na 117 tisíc kusů byl investorem předložen v dubnu letošního roku. Navýšení kapacity nemělo být dosaženo výstavbou nových hal, ale přeplněním těch stávajících. Tím by byl ovšem porušen zákon. Po ostré kritice Dětí Země ale firma svůj záměr nakonec stáhla a předložila projekt zahrnující zvýšení počtu zvířat jen na 105 tisíc kusů.

Jak uvádějí odborné studie, většině hlavních problémů týkajících se životní pohody brojlerů lze předejít pouze v případě, nepřekročí-li hustota hejna 25 kg/m2. Česká legislativa umožňuje hustotu zástavu do výše 34 kg/m2. S hustotou těsně pod tento limit počítá i velkochov v Moravanech.

Děti Země se zkvalitněním životních podmínek zvířat ve velkochovech v České republice systematicky zabývají od roku 2003, kdy se účastní rozhodovacích procesů.

Více informací:

Tisková zpráva Dětí Země ze dne 28. dubna 2009:

V Moravanech chtějí nezákonně zvětšit velkochov brojlerů

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 606 104 784

MORAS, a.s.: 466 951 043

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí