zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucký kraj navrhne kvůli povodním změnu zákona

07.08.2009
Povodně
Olomoucký kraj navrhne kvůli povodním změnu zákona

Olomoucký kraj bude iniciovat změnu zákona, který by umožnil snazší poskytování peněz obětem mimořádných událostí. Cílem iniciativy je upravit zákon o krajích, jenž znemožňuje rozdělování peněz pro obce formou rozhodnutí krajské rady a svěřuje tuto pravomoc výlučně zastupitelstvu.

"Změnu legislativy inicioval hejtman Martin Tesařík (ČSSD), který musel kvůli poskytování finanční pomoci obcím během prázdnin již dvakrát svolat krajské zastupitelstvo," řekl mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger. "Schvalování příspěvků radou kraje by bylo operativnější a umožnilo by nám rychleji pomáhat obětem povodní a dalších živelních pohrom," konstatoval hejtman. Pravomoci rady by měly být posíleny v době trvání krizových stavů.

Krajskou radu tvoří 11 členů, kteří se zpravidla scházejí jednou za dva týdny. V případě potřeby mohou dokonce hlasovat korespondenční metodou, což je při využití moderní techniky v podobě mobilních telefonů a elektronické pošty velmi rychlé. Naproti tomu zastupitelstvo se skládá z 55 členů, kteří se musejí fyzicky sejít. Zasedání zastupitelstva je ze zákona veřejné, což znemožňuje například korespondenční formu hlasování. V době letních prázdnin je řada z nich na dovolené, a to i v zahraničí. Je proto velmi obtížné je operativně svolat.

Tesařík se ještě tento týden obrátí dopisem na předsedu Asociace krajů České republiky Martina Haška (ČSSD) s cílem projednat návrh Olomouckého kraje na některém ze příštích setkání hejtmanů všech krajů. Olomoucký kraj prozatím zvažuje tři možnosti iniciování změny zákona. V úvahu přichází samostatná legislativní iniciativa Olomouckého kraje, spolupráce s některým z poslanců, který by návrh přijal za svůj a předložil sněmovně, případně dohoda s vládou, jež má rovněž právo návrh zákona připravit a poslat do parlamentu.

V radě Olomouckého kraje jsou tři koaliční strany - ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Zastupitelstvo dále tvoří členové jediné opoziční strany, komunisté.

Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí