zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec stromům, stromy obci

23.08.2009
Příroda
Obec stromům, stromy obci
Stromy, které vynikají vzrůstem, věkem, váží se k nim místní pověsti a mýty nebo historické události, jsou vzácné a zaslouží si zvláštní péči.
Pokud chceme zajistit jejich ochranu státem, lze je prohlásit za památné. Ne všechny, které by si toto zařazení zasloužily, se ho však dočkají. I proto vznikla anketa Strom roku, kterou každoročně vyhlašují Nadace Partnerství a ministerstvo životního prostředí.

O úspěchu ankety svědčí více než 60 tisíc hlasujících a výtěžek 620 tisíc korun v loňském roce. Nadace si nenechává úspěšný model pro sebe. V roce 2006 vyhlásilo soutěž díky podpoře společnosti Skanska podle českého vzoru poprvé Slovensko, loni pak získal Strom roku záštitu evropského komisaře pro životní prostředí. Jedním z plánů do dalších let je totiž její rozšíření do dalších zemí unie.

SPANILÁ JÍZDA ZA PODPISY

Celostátní anketa se snaží upozornit na fakt, že každý strom má svůj příběh, a sama k němu přidává další kapitolu. Příkladem je hrušeň v Hrachovišti u Třeboně, která si v roce 2007 našla příznivce nejen v jižních Čechách, ale i v širokém okolí. I když stařičký strom na soukromé zahradě nevyhrál, byl zdarma odborně ošetřen arboristou Bohdanem Chadtem. Velkou zásluhu na podpoře má odbor životního prostředí v Třeboni, konkrétně Václava Fliegelová, která přihlášení iniciovala. "Hrachoviště s pár obyvateli se tak semklo, že obecní zastupitelstvo uspořádalo jakousi spanilou jízdu za podpisy. Sešlo se nás asi patnáct, na kolech jsme objížděli okolní vesnice, kempy a hospody, zastavovali jsme lidi, kteří jeli kolem... Skvělé bylo hlavně to, že opomíjený strom, kolem kterého lidé chodili a nezajímali se o něj, se pro nás najednou stal symbolem," vzpomíná Pavel Márovec, syn majitelů hrušně.

JAK SE JIM TO PODAŘILO?

Pomineme-li nadšení jednotlivců, kteří čerpají energii ze "svých" stromů, je starost o dřeviny především záležitostí obcí a dalších institucí. Lze ale dělat i něco víc. Některá města vydávají brožury s informacemi o památných stromech, právě Staré a památné stromy Třeboňska patří k významným počinům loňského roku. Obce také vyhlašují regionální ankety o "nej" strom. K nejaktivnějším patří Tábor nebo Hranice na Moravě. Loni anketu uspořádala poprvé i Dobruška nebo Jihlava, v současné době se k pořádání chystají Prachatice. Především menší obce rády slyší na výzvu a společně s místní školou, občanskými sdruženími či zájmovými oddíly neváhají přihlásit oblíbený strom do celostátní ankety.

Například malá vesnice Beňov na střední Moravě čítající necelých 700 obyvatel získala vítězný titul v roce 2007 díky podpoře více než 22 tisíc osob. Jak se jí to podařilo? "Vsadili jsme na osvětu - vysvětlovali jsme, co dělá Nadace Partnerství a k čemu slouží anketa. Hlasování jsme propagovali na veřejných akcích, zároveň jsme obcházeli firmy na Přerovsku a žádali je o podporu v podobě objednání archů. Nikdo nás neodmítl," vysvětluje beňovská místostarostka Hana Bělařovájiž a ještě po roce a půl zaznívá v jejím hlase radost a hrdost.

Podobné zkušenosti má i Vladimír Koupal, starosta Římova u Českých Budějovic, kde roste Strom roku 2008. V rozsáhlé kampani získala lípa nesoucí jméno jezuity Jana Gurreho, takto pohotově překřtěná místním páterem v přihlášce do ankety, bezmála 38 tisíc hlasů. Římovští také sháněli příznivce v okolních obcích a školách, na hlasovací archy se podepsaly i stovky obyvatel partnerských obcí - německého Albrechtsbergu či chorvatské Rijeky. I tam se do kampaně podařilo zapojit řadu místních firem.

Anketa umožnila investovat peníze z regionu opět do regionálního rozvoje. Z jejího výtěžku budou podpořeny výsadby stromů po celé České republice; na místech, kde jsou třeba a kde si je lidé přejí. Posílení komunitního života v obci, zvýšení zájmu o životní prostředí či kulturní dědictví regionu, pozitivní vliv zvýšeného zájmu o obec a její zviditelnění - takto často hodnotí vliv ankety starostové a starostky nejen vítězných obcí.

STROM ROKU 2009

V letošní anketě Nadace Partnerství obdržela 65 nominací jednotlivců, obcí, škol, firem či občanských sdružení. Ve finálovém výběru uspělo šest lip, dva duby, skupina vrb, jasan, hrušeň a oskeruše. "Lípa je každoročně nejčastěji navrhovaným druhem stromu. Letos je raritou lípa v zámeckém parku v Kamenici nad Lipou, na jejíž vodorovných větvích stál údajně taneční parket. Detailní informace o jednotlivých finalistech jsou k dispozici na stránkách www.stromzivota.cz

Kromě finalistů ankety Strom roku 2009 vybrala porota také čtyři stromy, které získaly titul "Strom hrdina". Jsou to stromy, které v současné době poškozuje, či v minulosti poškozovala lidská činnost. Například hrušeň v Borovanech v Jihočeském kraji přežila již několik pokusů o likvidaci trávením neznámým pachatelem.

O vítězi celorepublikové ankety Strom roku 2009 rozhoduje veřejnost. Hlasování začalo 1. srpna a potrvá do 10. října, a to prostřednictvím dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1-12 odeslaných na číslo 87 777 nebo zpoplatněných hlasovacích archů. Vybrané peníze poputují do veřejné sbírky a budou přerozděleny na výsadby stromů a pokácených alejí nebo zvelebování veřejných prostranství.

Vítězný strom letošního ročníku ankety Nadace Partnerství slavnostně vyhlásí 22. října na Koncertu pro stromy.

AUTOR: PAVLÍNA BINKOVÁ
Nadace Partnerství
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí