zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úprava pravidel Zelené úsporám - reakce Hnutí Duha

11.08.2009
Dotace
Úprava pravidel Zelené úsporám - reakce Hnutí Duha

Hnutí Duha přivítalo úpravy pravidel programu Zelená úsporám, které na dnešní tiskové konferenci zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí. Jednou ze zásadních změn je nově poskytování dotace i na zpracování projektu úsporných opatření a energetické hodnocení domu. Zateplení domů a zelené zdroje energie si tak bude moci dovolit více českých rodin, než se v prvních měsících fungování programu zdálo.

Možnosti zateplování českých domů jsou pětapůlkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku a bourání tamějších obcí. Pačesova komise i kalkulace Hnutí DUHA se shodují, že pokud Česká republika využije všech příležitostí k zateplení budov a vytápění zelenou energií, nebude potřebovat k topení žádný dovážený plyn ani žádné uhlí [1].

Hnutí DUHA vede kampaň Velká výzva, jež má prosadit zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin. Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Více na www.velkavyzva.cz.

Ekologická organizace také prosazuje, aby příští vláda zřídila speciální Fond energetické nezávislosti, kam bude ukládat miliardové výnosy, jež stát má z používání fosilních paliv, a financovala z něj program, který umožní zateplit skoro každý dům v zemi. Hnutí DUHA navrhuje, aby rozpočet ve výši 22 miliard korun ročně plnily hlavně výnosy z prodeje povolenek k exhalacím a zisky ČEZ [2].

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

"U programu podobného rozsahu není jednoduché odhadnout možnosti tisíců potenciálních příjemců. Ukázalo se, že většina majitelů domů dnes není ochotná k jednorázovým vysokým investicím ani s významnou dotační podporou. Úprava pravidel umožňuje podporu zateplování krok po kroku. Podstatné je, že SFŽP nadále vyžaduje vysokou kvalitu dotovaných úsporných opatření. Podpůrné programy ale musí pokračovat i po roce 2013, aby výsledná kvalita podporovaných rekonstrukcí neklesla."

Kontakt: Karel Polanecký, telefon 737 666 968, email karel.polanecky@hnutiduha.cz

Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí