zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vody je v řekách málo, přesto vodáci místa najdou

15.08.2009
Voda
Vody je v řekách málo, přesto vodáci místa najdou

Vodáci, kteří se v příštích dnech chtějí vydat na vodu, musí počítat s tím, že v řekách jí mnohde moc není. Občasné přeháňky totiž hladiny řek příliš nezvedly. Informoval o tom Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
Dobrá je situace stále na Lužnici, problémy ale mohou nastat nad vodáckou osadou Suchdol, kde je zarostlé koryto. Splavný je i přítok Lužnice Nežárka, která tak může být alternativou pro plavbu v této oblasti jižních Čech. Dostatečné průtoky jsou i na Vltavě, ale vodáci musejí dát pozor na to, že ke splutí její horní části je nutná registrace. Splavný je také úsek řeky z Vyššího Brodu, který vodáci využívají nejčastěji.
Otava je splavná již jen z Radešova, protože na horním toku je vody málo. Naopak pod Sušicí je plavba možná bez obav a problémů. Méně vody je v Ohři, takže v některých peřejích jsou obnažené vrcholky kamenů. Přesto je tok nadále průjezdný.
Dostatek vody je v Berounce mezi Plzní a Prahou. Sázava nabízí slušné podmínky pod Týncem, naopak v peřejích Stvořidla hrozí otlučení lodí. Dobře splavné jsou střední a dolní toky Jizery a Labe, pozor je tam třeba dát jen u některých jezů, které se opravují.
Z menších toků jsou splavné jen některé nížinné úseky.
Méně vody je v moravských řekách, takže splavné jsou jen dolní toky Opavy, Odry a Dyje. Morava je splavná od soutoku s Desnou z Postřelmova. O víkendu bude až k Opavě velmi dobře splavná Moravice kvůli vodě vypouštěné pod Podhradím.
Podobná situace s vodou je na řekách na Slovensku a v Polsku. Více vody a divokou vodu najdou vodáci v alpských řekách.
Eva ŠINKOVSKÁ

http://www.regionalist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
SW CASEC
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
MŽP ČR
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí