zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na likvidaci ekologických škod MF uspořilo 10,1 mld. Kč

19.08.2009
Sanace, staré zátěže
Na likvidaci ekologických škod MF uspořilo 10,1 mld. Kč

Na sanaci starých ekologických škod vzniklých před privatizací ministerstvo financí uspořilo 10,161 miliardy korun. Celkem bylo ukončeno 123 ekologických závazků, na které bylo použito 3,479 miliardy místo původně vyhrazených 13,64 miliardy. Pololetní zprávu o čerpání prostředků z privatizačních výnosů k řešení ekologických závazků v pondělí projednala vláda.

Celkem vydalo ministerstvo financí od roku 1991 z výnosů privatizace na tyto účely 42,653 miliardy korun. Stát se původně zavázal garantovat na základě takzvaných ekologických smluv 174,853 miliardy korun. Aktuální výše garance se v důsledku postupného ukončování ekologických závazků podle ministerstva snížila na 161,218 miliard korun, což znamená úsporu 13,64 miliardy.

V pololetí ministerstvo evidovalo celkem 282 původních ekologických smluv a dalších smluvních ekologických závazků. V důsledku majetkoprávních změn se počet těchto kontraktů zvýšil na 316.

V prvním pololetí letošního roku schválila vláda jednu novou smluvní garanci, a to pro České aerolinie, v maximální výši 27,214 milionu korun. Příslušná ekologická smlouva podle ministerstva ještě nebyla uzavřena.

Odstraňování následků hornické činnosti mají na starosti státní podniky Diamo a Palivový kombinát Ústí. V dubnu letošního roku vláda schválila pro Diamo uvolnění 300 milionů korun z prodeje privatizovaného majetku. Diamo má na starosti mimo jiné velmi nákladnou rekultivaci po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, kde hrozí kontaminace podzemních vod.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí