zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické zónování zahrad

22.08.2009
Zemědělství
Ekologické stavění, bydlení
Ekologické zónování zahrad

Je několik způsobů, jak koncipovat zahrádku. Liší se především mírou aplikované ryzí ekologie nebo naopak mírou zformování - nebo chcete-li zkulturnění zahrady. Způsob první má ambici prostor rozdělit do zón, z nichž první - nejblíže k domu - zachovává nejvyšší úroveň údržby a ta nejvzdálenější se podobá opravdové divočině, kde předstává mít člověk nad přírodou moc a kontrolu. Druhý pohled na formování zahrady přináší přísné regulativy, v nichž nachází své místo jen druhy povolené zahradníkem.

Zónový systém rozděluje zahradu na oblasti zkulturněné a divoké. Zónami tvoříme dynamický vztah mezi námi a zahradou. První zónou je dům, který může také obsahovat rostlinné prvky například v podobě zimní zahrady, porostlých zdí, zelené střechy, květináčů případně domácí pěstírny ovoce, hub či bylin. Rostliny této zóny nejsou zasazeny v rostlém terénu.

Druhá zóna je situována nejblíže k domu a obsahuje rostliny, které využíváme nejčastěji, jako jsou například různé byliny nebo koření. Smyslem je, logicky přiblížení často využívaných částí zahrady respektive plodů blíže k domu. Příkladem může být pažitka, ke které bychom se měli vždy dostat "suchou nohou". Stejným příkladem jsou okrasné květiny, které pěstujeme pro jejich vůni či krásu. Do této zóny případně spadá i "kulturní" trávník, pokud je požadován.

Vzdálenější třetí zóna bude již méně udržovaná. Obsahovat bude nejspíše menší ovocné stromy, keře, případně záhony s větší produkcí zeleniny. Do této zóny patří i skleník a biologické jezírko. Pro většinu současníků bude pro okrasné stromy a keře.

Zóna čtvrtá skýtá prostor pro velké stromy ovocné a okrasné. Je to prostor, které může produkovat palivové dřevo, komerčně pěstované plodiny, v neposlední řadě poskytovat domov domácímu zvířectvu. Jde doslova o hospodářskou část zahrady, která je sice udržovaná, ale nikoli pro estetický účel.

Pátou zónu tvoří místo zcela neudržované a divoké. Prostor pro takové místo by se mělo najít na každé zahradě. Člověk by zde měl být návštěvníkem, nikoliv správcem. Předchozí čtyři zóny navrhujeme, ale do páté se chodíme učit. V páté zóně můžeme relaxovat, meditovat a pozorovat, nesázíme sem žádné šlechtěné ani cizokrajné rostliny. Pokud je náš pozemek zcela holý a nic původního neobsahuje, vytvoření této zóny (i sebemenší) lze napomoci v nejvzdálenějším rohu. Vysadíme tam nějaký hustý keř či menší strom, jaký normálně roste v naší přírodě, nejlépe plodící bobule pro ptáky, nakupíme hromadu větví ve které může najít ukryt ježčí rodinka, můžeme zde umístit třeba starou kládu, pařez, nebo neošetřený kus dřeva s vyvrtanými otvory různých velikostí - jako útočiště pro mnoho druhů hmyzu.

Tyto věci, spolu s ptačími budkami, krmítky a napajedly mohou být v kterékoliv zóně. Je to náš příspěvek přírodě a ekologii. Nejde jen o to poskytnout domov živočichům, správné je dopomoci k zvýšení počtu jedinců zvířecí říše v daném místě a tím přispět k druhové rozmanitosti. Živí tvorové nám na oplátkou pomohou s udržením ideální biologické rovnováhy na zahradě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí