zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dinopark, výlet do druhohor

30.08.2009
Příroda
Dinopark, výlet do druhohor

Unikátní borovici wollemii vznešenou, která na zemi rostla už před 175 miliony lety, tedy v období, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, představuje návštěvníkům nedávno otevřený Dinopark v Doubravě na Karvinsku.

"Chceme být zábavní a také odborní," řekl Jiří Machálek z plzeňské firmy, která tyto zábavní parky buduje. V Česku je zatím postavila v Plzni a ve Vyškově u Brna. "Tento strom, druh pravěké borovice, byl objeven v roce 1994 v počtu pouhých 39 exemplářů v australské divočině. Pro botanika je setkání s touto rostlinou totéž, co pro biologa setkání se skutečným, živým dinosaurem," uvedl Machálek s tím, že získat tyto rostliny bylo velmi náročné a za běžných okolností je to téměř nemožné. "Vybrali si nás pracovníci australské nadace, kteří jednotlivé rostliny po světě umísťují. Získali jsme tři za velmi přísných podmínek." Rostlinu, která musí být pojištěna, umístěna v kleci a je přísně zakázáno ji množit, přivezla ozbrojená ochranka.

EVROPSKÁ JEDNIČKA

Dinopark v areálu bývalého dolu Doubrava je podle provozovatele největší ve střední Evropě. Rozkládá se na ploše 20 hektarů. Na tomto území bude umístěno více než 70 modelů prehistorických zvířat, zasazených do přírodních dekorací připomínajících jejich skutečné životní prostředí. "Modely jsou jak statické, tak i robotické, tedy pohyblivé. Všechny jsou ozvučené," upřesnil Machálek. Součástí areálu jsou i další atrakce. V nově postaveném 3D kině mohou návštěvníci zhlédnout film Příběh mláděte, o zatoulaném malém apatosaurovi, a také se setkat i se skutečnými artefakty z dávných dob od starohor až po dnešek. Společnost už provozuje čtyři parky v Česku a na Slovensku. Pátý nyní buduje v ukrajinské Oděse. "Pro Česko jsou už kapacity vyčerpány. Nepředpokládáme, že zde budeme stavět další," zakončil Machálek.

ZDROJ: SPORT&WELLNESS MANAGEMENT

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí