zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vévoda z Morgenlandu v nominaci na strom roku 2009

29.08.2009
Příroda
Vévoda z Morgenlandu v nominaci na strom roku 2009
PODLESÍ - Památný jasan na Ranné nazvaný „Vévoda z Morgenlandu", nacházející se cca 1 km od kaple sv. Josefa v Podlesí a 2,5 km severně od kostela v Malé Morávce v k.ú. Podlesí pod Pradědem, byl vybrán mezi 12 finalistů ankety Strom roku 2009, do které bylo přihlášeno celkem 65 kandidátů z celé České republiky. Určitě stojí za to podpořit jej, aby se stal vítězem, tedy STROMEM ROKU 2009. Tomuto majestátu věnovala Jarmila Válková svou básnickou sbírku Tobě.

DEJTE SVŮJ HLAS TOMUTO „VÉVODOVI Z MORGENLANDU"

HLASOVÁNÍ PROBÍHÁ JEŠTĚ  DO 10. ŘÍJNA 2009.
Výsledky budou vyhlášeny v Brně 22. října 2009 na Koncertě pro stromy.

Další podrobné informace najdete na webových stránkách www.stromzivota.cz , kde je také zaznamenáván momentální stav hlasování pomocí SMS..

Hlasujte dvěma způsoby:
1) Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS (mezera) STROM12 na tel. číslo 87 777.
Cena jedné SMS je 30,- Kč a výtěžek je použit na záchranu starých a výsadbu nových stromů
2) Pomocí hromadných hlasovacích archů, které najdete na obecním úřadě ve Světlé Hoře (v případě dotazů kontaktujte na tel. č. 554 773 157 nebo na \n svetlahora@svetlahora.cz Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 Majestátný jasan stojí u křižovatky cest z Karlovy Studánky do Podlesí a Malé Morávky, uprostřed luk. Roste na místě zaniklé osady Morgenland (Ranná), kde sloužil jako ukazatel směru i mezník, označující hranice pozemků. Silný strom přežil úder blesku, který ho připravil o několik větví, i napadení dřevokazným hmyzem. Dnes je jasan cílem procházek turistů, milovníků přírody a pacientů z nedalekých lázní. Jeho obdivovatelé mu přisoudili titul Vévoda s přídomkem z Morgenlandu.

strom_podlesi.jpg
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí