zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Edisona by to nepotěšilo, ale ekologové jásají: Klasické žárovky končí

31.08.2009
Osvětlení
Edisona by to nepotěšilo, ale ekologové jásají: Klasické žárovky končí

Evropská unie zakázala od 1. září letošního roku užívat žárovky s výkonem 80W. Do roku 2012 by měly zmizet i ostatní druhy klasických žárovek.

Od 1. září budou žárovky výkonnějšího typu jen vzdálenou minulostí. Evropská unie totiž zakázala jejich prodej. Podrobnosti o průběhu stahování žárovek z evropských trhů si můžete nyní přečíst v následujících bodech.

Jaké opatření platí od 1. září 2009?

Od tohoto dne nebudou moci výrobci a dovozci dodávat na trh EU klasické žárovky o příkonu 100W a vyšším, pokud nebudou v energetické třídě C a lepší, a žárovky matné. Totéž bude platit pro halogenové žárovky s příkonem nad 80 W, pokud nebudou mít energetickou třídu alespoň C. Maloobchodníci však budou moci dovyprodat své zásoby. Opatření se netýká tzv. směrových zdrojů, tedy žárovek s reflektory, speciálních žárovek do trouby a chladničky či například jevištního osvětlení. Na reflektorové žárovky má být vydána nová směrnice (platná asi od září 2010).

Jaký je další harmonogram stahování neúsporných žárovek?

Od září 2010 nebudou moci výrobci a dovozci dodávat na trh EU klasické žárovky o příkonu 75W a vyšším, nebudou-li energetické třídy C a lepší. Totéž bude platit pro žárovky s příkonem 60 W od září 2011 a pro všechny žárovky od září 2012. Od září 2016 by měly být všechny žárovky na trhu EU minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C.

Jaký je smysl tohoto opatření EU?

Podle EU by se jím mělo každý rok ušetřit kolem 11 miliard eur (zhruba 282 miliard Kč), tedy množství energie, jež odpovídá zhruba roční spotřebě elektřiny Belgie, a do ovzduší se má díky opatření vypustit ročně o zhruba 32 milionů tun oxidu uhličitého méně než nyní. Průměrná domácnost by měla podle odhadů Bruselu ušetřit ročně až 50 eur (asi 1280 Kč).

Jaké jsou výhody úsporných zářivek?

Úspornými jsou nazývány kompaktivní zářivky, jež mají oproti klasickým žárovkám až pětkrát nižší spotřebu elektřiny. I když jejich pořizovací cena je asi desetkrát vyšší, nakonec se vyplatí i díky delší životnosti. Zatímco klasická žárovka vydrží asi 1000 hodin, i nejlevnější zářivka má životnost asi pětkrát delší a velmi kvalitní zářivky dokonce až 15krát delší.

Jaké jsou nevýhody úsporných zářivek?

Kromě vyšší pořizovací ceny, která by se ale měla vrátit díky úsporám energie a delší životnosti, je slabinou zářivek jejich náběh, tedy doba, než naběhnou na plný výkon, která u některých typů může činit až dvě minuty. Rychlejší náběh mají kvalitnější zářivky a zářivky bez krytu (trubičkové), jejichž životnost je ale nižší (asi 8000 až 12.000 hodin).

Řada druhů zářivek se také nehodí do míst s nízkými teplotami, při nichž tyto déle nabíhají na plný výkon a mají nižší svítivost. Vyrábějí se však i zářivky pro vnější prostory.

Zářivky jsou zatím méně šetrné vůči životnímu prostředí z hlediska jejich likvidace, jelikož - na rozdíl od klasických žárovek - obsahují jedovatou rtuť. Měly by se tudíž recyklovat. Linky na jejich znovuzpracování jsou ale úzce specializované, čili zatím finančně náročné na pořízení.

Co snižuje životnost úsporných zářivek?

Životnost zářivky se snižuje, nechá-li se svítit jen krátkou dobu - například při rozsvícení po dobu kratší než pět minut se může životnost snížit o 15 procent. Levnějším zářivkám může vadit časté vypínání a zapínání, ale kvalitní kompaktní zářivky mají vydržet až 600.000 cyklů zapnout/vypnout.

Na co dbát při nákupu kompaktní zářivky?

Při nahrazování klasické žárovky zářivkou platí pro zachování stejné intenzity úměra 4:1, čili příkon zářivky by měl být asi čtyřikrát menší než u žárovky - takže náhradou například 60tiwattové žárovky je 15tiwattová kompaktní zářivka. Zářivka by měla mít životnost, označenou na obalu, šest-deset let a delší.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí