zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybník už dvakrát prověřila velká voda

01.09.2009
Povodně
Rybník už dvakrát prověřila velká voda

Příbram - Veřejnosti se už v září oficiálně otevře pěší zóna u rybníku Hořejší Obora v Příbrami.

Jedna z největších investic města Příbram tento rok, projekt výstavby pěší zóny okolo rybníku Hořejší Obora, je ve svém finále. Stavební práce již ustaly, dokončuje se jen rekonstrukce historických toalet v hrázi rybníka, která ale patří nad rámec projektu. Slavnostní otevření areálu s hudebními vystoupeními bude už 9. září.

Celý projekt začal na podzim loňského roku odbahněním rybníku a zpevněním jeho břehů včetně úpravy porostu. Následovaly stavební práce na rekonstrukci chodníků, veřejného osvětlení a sadové zásahy. Ve výsledku došlo k trvalému uzavření Dvořákova nábřeží pro motoristy nebo vykácení 20 stromů a jejich nahrazení mladými dřevinami. Naprostou novinkou se stal dřevěný altánek umístěný na Benešových lávkách.

"Ještě v průběhu stavby došlo i k zatěžkávací zkoušce. Rybník byl opakovaně zasažen přívalovou vodou. Jsem rád, že dřevěný altán v této zkoušce obstál. Povodně také prověřily naši spolupráci s rybáři, kteří mají rybník v pronájmu. Na základě zkušeností z povodní jsme také na přítoku Příbramského potoka do Hořejší Obory nechali umístit česla," řekl příbramský starosta Josef Řihák

Pěší zóna Hořejší Obora stála včetně odbahnění rybníku více než dvacet milionů korun. Vzniklo tak místo pro odpočinek a setkávání lidí blízko centra města, zároveň prakticky částečně nahradilo funkci blízkého náměstí TGM, které je nyní spíše parkovištěm.

"Další aktivity jsou nyní závislé na zájmu podnikatelů. Může tu být například půjčovna lodiček, malé občerstvení, nebo něco podobného," řekl příbramský starosta Josef Řihák. V plánu je také například ještě rozmístění různých dětských herních atrakcí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí