zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika má pro studenty novou výstavu, tentokrát o šetrném papírování

07.09.2009
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
Arnika má pro studenty novou výstavu, tentokrát o šetrném papírování

Za posledních 12 let vzrostla spotřeba papíru v České republice o více jak 100 procent. Na souvislosti tohoto problému poukazuje nová výstava, kterou Arnika připravila pro začátek školního roku. "Se středními školami spolupracujeme již několik let a touto výstavou bychom rádi dostali přímo k mladé generaci záležitosti, které se týkají každodenního života nás všech a ovlivňují životní prostředí více, než si mnohdy uvědomujeme," představil výstavu její iniciátor, Ing. Milan Havel z Arniky.

Panely s tematickými názvy "Kolik papíru (s)potřebujeme?", "Papírenský průmysl", "Recyklace papíru", "Šetrná kancelář - je to snadné", "Méně reklamy" a "Papír a (nejen naše) lesy" jsou určeny k zapůjčení do škol, knihoven a obdobných prostor, a to zejména pro studenty středních škol.

Arnika se středními školami spolupracuje dlouhodobě. Například v rámci projektu "Předcházej a recykluj" , který podpořil i Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo životního prostředí, zorganizovala pro školy již 30 přednášek o odpadech. "A protože je o toto téma zájem, budeme v nich pokračovat i v letošním roce," doplnil Milan Havel. Nová výstava doplňuje řadu výstav, které Arnika připravila již dříve - Předcházej a recykluj, Odpad jako surovina a jiné. Jejich přehled je volně dostupný na internetových stránkách Arniky www.arnika.org. Zde také zájemci najdou informace o možnosti zapůjčení výstav například i pro úřady, informační centra apod.

Výstava je součástí stejnojmenné kampaně (1), jejímž cílem je omezit zbytečnou spotřebu papíru a zvýšit jeho využití a recyklaci. "V roce 2008 jsme ho v České republice spotřebovali již 150 kg na 1 obyvatele. Je to nejvyšší hodnota od vzniku státu a za posledních 12 let vzrostla spotřeba papíru na dvojnásobek," upozornil Milan Havel. Kvůli nárůstu spotřeby papíru patříme v Evropské unii mezi státy s nejhorším poměrem vytříděného papírového sběru ke spotřebě. Množství vytříděného sběru přitom také roste (2).

Výroba papíru je energeticky náročná, papírenský průmysl je významným zdrojem emisí oxidu uhličitého, který se jako skleníkový plyn největší měrou podílí na probíhajících klimatických změnách. Nejúčinnější je spotřebu papíru omezit; recyklací lze částečně spotřebu energie snížit, spalováním se jí ale vrací jen malá část.


Další informace:
(1)
Stránky kampaně Šetrné papírování www.odpady.arnika.org

(2) Podrobnosti zde: www.odpady.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí