zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brontosauři hodnotí dobrovolnické léto v Banátu

09.09.2009
Příroda
Brontosauři hodnotí dobrovolnické léto v Banátu

Na konci léta byl úspěšně ukončen pilotní projekt ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý kámen "Český Banát aneb Cestou k lidem", který se konal na jihozápadě Rumunska, v hornaté a obtížně přístupné oblasti Banát. Na necelé tři týdny sem přijelo přes 20 mladých lidí z Čech, kteří poznávali současný život našich krajanů, jejich kulturu, zvyky, každodenní činnosti a také jedinečnou krajinu této části země a to zcela jiným způsobem než běžní turisté. V rámci společných workshopů s rumunskými účastníky se podařilo mimo jiné renovovat 14 zastavení křížové cesty v krajanské obci Gerník.

Oblast rumunského Banátu je již téměř 200 let osídlena rozsáhlou komunitou českých přistěhovalců. Těm se až doposud podařilo uchovat si nejen svůj mateřský jazyk, ale také své zvyky a tradice, díky čemuž je tato komunita v porovnání s podobnými společenstvími unikátní. Poslední léta je tato oblast ale poznamenána procesem vylidňování venkova a stárnutí místní populace (díky odchodu zejména mladých lidí zpět do Čech). To ohrožuje nejen udržování kulturní kontinuity, ale také samotnou další existenci a přežití unikátní české menšiny v Rumunsku.
Projekt Hnutí Brontosaurus zprostředkoval účastníkům netradiční poznání místního života, kulturních zvyklostí, památek, náročných životních podmínek i rozmanité přírody a krajiny a to díky bezprostřednímu každodennímu kontaktu s místními obyvateli a zapojením do života krajanské obce a kulturních akcí. Díky kontaktu účastníků z Čech s místní mladou generací projekt přispěl k prolomení mezikulturních bariér a vzájemnému poznání, posí! lil sounáležitost s krajany a pro rumunské účastníky vytvořil prostor pro znovuuvědomění si významu udržení kulturní identity komunity. Součástí akce byla také pomoc krajanské obci i potřebným krajanům s každodenními činnostmi prostřednictvím společných workshopů. Díky takovéto spolupráci při renovaci křížové cesty, která má pro místní nemalý význam, zde na návštěvu mladých lidí z Brontosaura zůstane trvalá památka. Během akce se v Gerníku konal folklorní festival, na kterém mezi množstvím místních folklorních souborů vystoupili také účastníci projektu s programem, který si během pobytu sami připravili. Účastníci měli během akce možnost shlédnout činnosti a řemesla, z nichž některé již u nás dávno vymizely a některé z nich si i vyzkoušet. Součástí projektu bylo i několik výletů za přírodními a kulturními zajímavostmi do bližšího i vzdálenějšího okolí Gerníku a návštěva dalších krajanských vesniček.
Vyvrcholením pobytu pak byla účast na velkém letním Festivalu české kult! ury v Banátu, který se konal v krajanské obci Sv.Helena pod pa! tronací organizace Člověk v tísni.

Projekt se podařilo realizovat především za podpory České národní agentury Mládež v akci a místního Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku, podílelo se na něm také Sdružení S a organizace Člověk v tísni. Jeho cílem bylo zprostředkovat kontakt dvou komunit EU, vzájemné poznání a také pomoc a tím přispět k rozvoji regionu a udržení hodnot a tradic české menšiny v Rumunsku. Tento cíl se díky nadšení organizátorů i účastníků podařilo naplnit. Spokojeni jsou i obyvatelé krajanské obce Gerník, kde se nejdůležitější část projektu realizovala. Brontosaurus by se proto do Banátu příští rok opět vrátil a navázal podobným projektem na úspěšný první ročník. Více o ZČ HB Modrý kámen a Hnutí Brontosaurus a jejich dalších projektech se lze dozvědět na www.modrykamen.brontosaurus.cz a www.brontosaurus.cz

Kontaktní osoba: Dalimil Toman, Martin Koudelka
Telefon: 605763112
E-mail: mkoudy@centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí