zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozšíření mýtného: jeden z kroků správným směrem

10.09.2009
Doprava
Rozšíření mýtného: jeden z kroků správným směrem

Sněmovna ve středu definitivně schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, která od roku 2010 rozšíří placení mýtného i na menší auta nad 3,5 tuny. Dále se zavádí možnost upravit mýtné poplatky nejen podle počtu náprav, ale i podle ročního období nebo denní doby.

Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] tento krok vítají. Aby byl systém nastaven správně, navrhují poslancům přijetí ještě další opatření:

  • rozšířit mýtné na všechny silnice;

  • nastavit takové sazby mýtného, aby účinně motivovaly ke snížení zejména kamionové dopravy - například k přeložení nákladů ze silnic a dálnic na železnici;

  • investovat dvě třetiny výnosu z mýtného do modernizace a efektivnější železnice (jako ve Švýcarsku, kde se tak daří železnici skutečně posilovat).

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA ke zpoplatnění aut od 3,5 tuny říká:

"Mýtné je potřeba rozšiřovat a zdokonalovat. Zatím se to však neděje systematicky. Zcela zásadní prioritou by mělo byt jeho rozšíření alespoň pro kamiony na celou silniční síť, aby kamiony neměly možnost placené úseky objíždět a tak znepříjemňovat život obyvatelům desítek či stovek měst a obcí, i motoristům na menších silnicích. Dnešní rozhodnutí parlamentu, ačkoliv má systém svým způsobem rozšířit, může vést k posílení efektu objíždění i u menších nákladních vozidel a dodávek. Na zásadní přínosné rozhodnutí o mýtném si tak obyvatelé Česka budou muset ještě počkat."

Kontakt:

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí