zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třebechovice sází na třídění odpadu, je prý výhodné pro všechny

15.09.2009
Recyklace
Třebechovice sází na třídění odpadu, je prý výhodné pro všechny

Třebechovice pod Orebem - Přibližně 1500 pytlů s plasty a až 300 pytlů s nápojovými kartony každý měsíc vytřídí obyvatelé města pod Orebem.

Radnice "pytlový" systém zavedla kromě jiného kvůli nespokojenosti s dřívějším tříděním v kontejnerech, kam někteří lidé odhazovali kde co. Mezi plastem nebo tetrapaky se totiž nacházely třeba staré televizory nebo dokonce uhynulá zvířata.

Pytlový systém je používán v částech města se zástavbou rodinných domů, jinde zůstaly kontejnery. Pytle si lidé vyzvedávají v technických službách, odpad třídí doma a v určený den dají pytle před dům, odkud je odveze specializovaná firma. "Klady výrazně převažují. Nevýhodou je snad jen obtížnější skladovatelnost v domácnostech po celý měsíc a chodníky plné žlutých a červených pytlů ve svozový den," řekl starosta Jiří Němec.

Náročnější na administrativu, ale přesto výhodnější pro město i jeho obyvatele je podle Němce rovněž systém svozu a likvidace komunálního odpadu založený na smluvním vztahu s občany. Vydělávají na něm jednak lidé, kteří kvůli třídění vyprodukují méně směsného odpadu, za jehož odvoz a likvidaci platí. Více je naopak vytříděných druhů odpadu, za něž město získává peníze.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí