zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní zahrady bez hranic také na Vysočině

15.09.2009
Příroda
Ekologické stavění, bydlení
Přírodní zahrady bez hranic také na Vysočině
Naši tuzemští zahrádkáři se mohou inspirovat jen kousek za hranicemi u rakouských sousedů. V rámci přeshraničního projektu Přírodní zahrady bez hranic se jim nabízí zajímavá příležitost seznámit se s ekologickým zahrádkařením a současně využít možnost konzultace s odborníky. Přírodní zahrady na Vysočině se pak stanou nejen místem mezi domem a ulicí, ale i místem odpočinku, prostorem pro dětské hry a nebo "obývacím pokojem".

K mezinárodnímu projektu Příroda v zahradě se na Vysočině připojila obecně prospěšná společnost Chaloupky. Slavnostního zahájení se zúčastnil také ředitel Chaloupek Josef Zetěk společně s radním kraje Vysočina Tomášem Škarydem. "Přírodní zahrady jsou u sousedů v Dolním Rakousku vyhledávanými výletními cíly. Jsou součástí cestovního ruchu a návštěvníci přicházejí nejen za odpočinkem, ale chodí i pro inspiraci nebo pro radu, jak ekologicky bojovat proti škůdcům. Tento projekt považuji za velmi skvělý a budeme na něm s ekologickým centrum Chalopky spolupracovat," sdělil Tomáš Škaryd, radní pro cestovní ruch a kulturu.

Přeshraniční projekt "Příroda v zahradě" podporuje biologické zahradničení a přírodě blízké uspořádání zahrad. Úspěšný projekt Dolního Rakouska má možnost zakořenit díky společnému projektu s partnery na české straně - svých sousedů. Během zahájení projektu 10. září 2009 sdělil Wolfgang Sobotka, zástupce dolnorakouského hejtmana, že: "Příroda v zahradě" se rozvinula v jeden z nejúspěšnějších projektů v oblasti životního prostředí. Tisíce Dolnorakušanů si již nechali poradit s přírodě blízkým uspořádáním zahrady. Obrovský zájem dokazuje půl milionu návštěvníků jedinečné Zahrady Tulln (od roku 2008 ) a kolem 20 tisíc telefonátů na "zahradní telefon" v prvním pololetí 2009."

Všichni, kdo se starají o zahradu mohou již dnes nalézt v českém jazyce informace o filozofii "Přírodní zahrady" na internetové adrese www.prirodnizahrada.eu. Praktická a užitečná je např. sekce Bio-zahradní lékař. Projekt, který poběží až do roku 2012 je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí